24 Ноември, 2024

Хенри Кисинджър: Победата на Тръмп е "революция"

Хенри Кисинджър: Победата на Тръмп е "революция"

Патриархът на американската външна политика Хенри Кисинджър признава в интервю за следващия брой на сп. „Атлантик”, че е не е очаквал победата на съпартиеца си Доналд Тръмп на президентските избори и я окачествява като „вътрешна революция”. „Предполагах, че Хилари ще победи” , каза бившият държавен секретар и помощник на президента на САЩ.

На въпрос, как, според него, ще реагират на резултатите от гласуването в САЩ Китай и Русия, Кисинджър отговоря: „Напълно сигурен съм, че реакцията на Китай ще се сведе до проучване на вариантите за по-нататъшни действия. Подозирам, че такава ще е и реакцията на Русия”. Като цяло, според Кисинджър, в света ще започне „трескаво изучаване на новото разположение на силите в САЩ. Кисинджър не смята новоизбрания президент на САЩ за „апологет” на Кремъл, както не вярва в „предварително набелязания” подход на Тръмп в политиката към Русия. На въпроса дали Москва може да извлече „краткосрочни ползи” от изборните резултати, 93-годишният политик отговаря:”

По-вероятно е президентът Путин за заеме изчаквателна позиция и да наблюдава развитието на ситуацията”. „Русия и САЩ си влияят в райони, където никой от нас не контролира всичките елементи – такива като Украйна и Сирия”, казва Кисинджър. „Възможно е някои участници в тези конфликти да се почувстват по-свободни да правят определени крачки. Така че Путин ще почака и ще види с какви варианти разполага”. „Бих казал най-общо така: голяма част от световната външна политика през последните 6-9 месеца беше в изчакване на резултатите от нашите избори. Сега всички наблюдават как при нас стана вътрешна революция. Известно време ще я проучват, но в даден момент отново ще трябва да вземат решения”. Единствените изключения, според Кисинджър, могат да са неправителствени групи, у които може да има стимул за провокират американска реакция, която да „подкопае нашите глобални позиции”. Неправителственте групи може да решат, че Тръмп ще реагира на терористична атака така, че да обслужи целите им”, поясни прочутият анализатор. 

Кисинджър отклонява отговор по темата за „компетентността и сериозността” на Тръмп. „Достатъчно се обсъждали този въпрос. Това е избраният президент. Трябва да му дадем възможност да изгради философията си.” По отношение на това как резултатите от изборите ще се отразят на световната роля на Америка, Кисинджър смята, че досега между възприемането на външната политика на САЩ от хората и от елита е имало „очевидно несъответствие”, което вече може да бъде преодоляно. Попитан дали лично би помагал на Тръмп, Кисинджър отговаря:”Няма да се предлагам, но така съм постъпвал и с останалите президенти след като се оттеглих от държавна служба. Ако ме извика, ще се отзова”.

Що се отнася до това какво би могъл да посъветва Тръмп, така че да изглежда добре, гледан от чужбина, Кисинджър посочва, че „преди всичко, той трябва да покаже, че е наясно с предизвикателствата. На второ място – де покаже, че мисли върху спецификата на развитието им. По определение, президентът носи отговорност за определянето на посоката. Какво се опитваме да постигнем, какво да предотвратим, защо – върху всичко това трябва да се мисли и да се анализира случващото се”.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства