26 Февруари, 2026

Хиляди на протест в Багдад срещу турските военни части в страната

 Хиляди на протест в Багдад срещу турските военни части в страната

"Ердоган, ти си страхливец" и "Не на чуждото присъствие в земята на светините". Така хиляди хора с подобни лозунги се събраха днес в центъра на Багдад, за да протестират против военното присъствие на части на турската армия в Ирак. Според телевизия Alsumaria гневните иракчани са поискали Анкара незабавно да изкара войските си от страната им. Те дори запалиха публично и знамето на Турция.Хората се намират на площад "Ал-тахир" в център на града. Заради това полицията в цял Багдад е вдигната на бойна нога. 

Според агенция Франс Прес, за да покажат своята съпричастност към протеста, са дошли и бойците от шиитското народно опълчение.Те поддържат иракското правителство в борбата му срещу "Ислямска държава".  "Като лидер на военна бригада аз не съм съвсем удовлетворен от действията на правителството.И ние сме тук, за да покажем,че и нашето търпение си има начало, но си има и край", казва пред медиите командирът на един от местните отряди Али Рубай. 

Той допълва, че министър-председателят на Ирак Хайдер ал- Абади трябва по най-бързия начин да удари по масата с железен юмрук , а не да прави мили очи на лидера на автономния Кюрдистан Масуд Барзани и на други политически фигури. На 4-ти декември турски военни и машини влязоха в иракската провинция Нинев. Предлогът бе,че те са там само в качеството си на тренировъчни екипи, които да помагат на иракските военни

Сподели:

Коментари (0)

Земетресение в района на Вранча - усетено е и в Северна България

Земетресение в района на Вранча - усетено е и в Северна България

Трусът е регистриран малко преди 19:30 ч. тази вечер

Apple“ прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

Apple“ прехвърля в САЩ част производството си, базирано в Азия

През май Доналд Тръмп заплаши Apple Inc. с 25% мито върху продукти, произведени в чужбина

Без пробив на мирните преговори в Женева, Русия не бърза да сключва споразумение

Без пробив на мирните преговори в Женева, Русия не бърза да сключва споразумение

Делегациите на САЩ и Украйна напуснаха мястото на срещата – хотел „Де Берг“, след няколкочасови дискусии