25 Май, 2026

Хиляди поискаха свобода за арестуваните каталунски министри

Хиляди поискаха свобода за арестуваните каталунски министри

Политиците призоваха протестиращите да се въздържат от насилие

Хиляди хора излизат тази вечер по улиците на каталунските градове Барселона, Тарагона, Жирона и Леида, за да протестират срещу задържането под стража на осем членове на сваленото регионално правителство на Каталуния, предаде Асошиейтед прес.

Испанска съдийка разпореди днес осем членове на сваленото каталунско правителство да бъдат поставени временно под стража, предаде Франс прес. Сред осемте висши сепаратистки представители е заместникът на бившия каталунски лидер Карлес Пучдемон - Ориол Жункерас.

Девети висш каталунски представител - Санти Вила, който подаде оставка от каталунското правителство преди на 27 октомври то да обяви едностранно независимост на Каталуния - също попада под действието на съдебното разпореждане, но той ще бъде освободен под гаранция от 50 000 евро.

"Всички – в затвора. Чувство за голяма несправедливост. Много тъжен ден за демокрацията", написа в Туитър Жауме Алонсо-Куевиляс, адвокат на Пучдемон и неговата Европейска демократична партия на Каталуния.

Арестуваните политици отправиха призив чрез адвокатите си и в социалните мрежи протестите да бъдат мирни и привържениците им да избягват каквито и да било прояви на насилие, добавя АП. 

 
Сподели:
Тръмп постави присъединяването на страните към Авраамските споразумения като условие за участие в сделката с Иран

Тръмп постави присъединяването на страните към Авраамските споразумения като условие за участие в сделката с Иран

Авраамските споразумения - набор от договорености, постигнати по време на първия мандат на Тръмп през 2020 г. - уреждат нормализирането на дипломатическите отношения между Израел и исторически враждебни към него страни

Лавров призова Рубио да евакуира дипломатите на САЩ от Киев

Лавров призова Рубио да евакуира дипломатите на САЩ от Киев

По време на телефонен разговор с Марко Рубио, Сергей Лавров е потвърдил необходимостта Рубио да разгледа възможността за евакуация на дипломатическия персонал на Съединените щати от Киев

Путин подписа закон, задействащ и руската армия за защита на руснаците в чужбина

Путин подписа закон, задействащ и руската армия за защита на руснаците в чужбина

В министерството ще бъде извикан чешкият посланик в Москва, за да му бъде заявен решителен протест заради задържането вчера на митрополит Иларион, след като при обиск в автомобила му беше открито прахообразно вещество с бял цвят

Коментари (0)