4 Март, 2026

Хиляди се надигнаха в Скопие: "Груйо, отивай си!"

Хиляди се надигнаха в Скопие: "Груйо, отивай си!"

Хиляди граждани се включиха в днешния протест срещу режима на Никола Груевски, скандирайки "Груйо, отивай си!", предават световните агенции. В мащабната акция участват жителите на на всички големи градове – Скопие, Битоля, Прилеп, хиляди са от Щип, Струмица, Охрид, Кавадарци, Велес.

Граждани на Делчево и Македонска Каменица твърдели, че по пътя към Скопие имало няколко полицейски пункта. Протестиращи от Тетово на свой ред заявили, че полицаи ги снимали с камера на местата, където се събират, за да пътуват към Скопие.

Сборен пункт на протестиращите е сградата на правителството. Чуват се скандирания "Груйо, отивай си!", както и недоволство срещу новия министър на вътрешните работи Митко Чавков, който е отговорен за кървавата трагедия в град Куманово. Миналата седмица в града избухна престрелка между полицията и група въоръжени лица. Властите искаха да използват инцидента, за да разиграят етническата карта и да попречат на днешния грандиозен митинг. В протеста участват не само македонци, но и албанци. В края на протеста се очакват над 4500 души да останат на площада пред правителството до окончателното падане от власт на Груевски. Протестът е подкрепен от над 15 политически партии и десетки граждански сдружения.

Сподели:

Коментари (0)

Израел пред ООН: Това няма да е лесна война

Израел пред ООН: Това няма да е лесна война

Днес ние контролираме почти цялото въздушно пространство на Иран, заява израелският постоянен представител в ООН Дани Данон

Иранската революционна гвардия: Ормузкият проток e изцяло под наш контрол

Иранската революционна гвардия: Ормузкият проток e изцяло под наш контрол

Това е жизненоважен маршрут за транспортиране на петрол и газ

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Учените са работили на това място, след като Израел нанесе удари по ирански ядрени обекти през лятото