6 Декември, 2025

И Дания възстанови контрола по границите си

И Дания възстанови контрола по границите си

Дания стана днес деветата страна в Шенген, европейската зона без паспортни проверки, която възстанови контрола по границите си.

Европейската комисия съобщи, че правителството в Копенхаген е обосновало мярката с рискове за сигурността, свързани с миграционния натиск.

В момента такъв контрол поддържат Австрия, Германия, Норвегия, Франция и Швеция. По-рано през 2015 година го бяха въвели Малта, Словения и Унгария, но след това го прекратиха.

"Свободата на движение е важен принцип - едно от най-големите постижения (в ЕС) през последните години", коментира Мартин Шефер, говорител на германското външно министерство. "Шенген е много важен, но той е в опасност".

Законодателството на зоната позволява на членките ѝ да възстановяват контрола по вътрешните граници в нея за ограничени срокове и при извънредни обстоятелства.

Националните власти са длъжни да уведомяват за действията си Комисията, която може да изисква от тях допълнителна информация, за да се увери в обосноваността и пропорционалността на мерките.

Сподели:

Коментари (0)

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.