21 Февруари, 2026

ИД към джихадистите от Европа: Не тръгвайте към Близкия изток

ИД към джихадистите от Европа: Не тръгвайте към Близкия изток

Ислямска държава е призовала своите привърженици в Европа да не пътуват за Ирак и Сирия. 

"Джихадистите вече не призовават своите симпатизанти в Европа да тръгват към бойните полета на Близкия изток. ИД отправи апел към евроджихадистите да извършават атентати в страните", където живеят", допълва служителят на обвинението пред брюкселско издание Дер Сипт обяви, че белгийските служби разполагат с данни за увеличаване на броя на радикализираните тийнейджърки и тийнейджъри. 

"Основното оръжие на набиращите кадри за ИД са социалните мрежи", допълни той. "Ние не нямаме конкретна информация за подготовка на конкретни атаки. Въпреки това трябва да бъдем нащрек", каза още служителят. 

През изминалата година в Европа бяха извършени няколко големи атентата. В Париж през нощта на 13 срещу 14 ноември 2015 г. при шест атаки загинаха над 130 души, на 22 март взривове в Брюксел отнеха живота на 32-ма души, а през юли при терористичен в Германия, извършен от мюсюлманин, смъртта си намериха 9 души.

Сподели:

Коментари (0)

Мицкоски индиректно обвини България в тормоз, РСМ била жертва

Мицкоски индиректно обвини България в тормоз, РСМ била жертва

"Мекотели ни доведоха до ситуацията, в която се намираме днес. Вместо да преговаряме за ценности, за върховенство на закона и за други стандарти, днес преговаряме за двустранни въпроси", жалва се той

Белият дом: Премахваме мита върху продукти от 185 държави след решението на Върховния съд

Белият дом: Премахваме мита върху продукти от 185 държави след решението на Върховния съд

Спрени са и заповедите, които позволяваха на САЩ да налагат мита на държави, доставящи петрол на Куба, както и на държави, внасящи стоки или услуги от Иран

Украйна удари с "Фламинго" завод за  „Искандер“ и „Орешник“

Украйна удари с "Фламинго" завод за „Искандер“ и „Орешник“

Путин посети завода преди време. Според ASTRA, в местни чатове жители на града пишат за поразяване на цехове №22 и №36