20 Май, 2026

Искат отстраняването на Оланд заради убийства на джихадисти

Искат отстраняването на Оланд заради убийства на джихадисти

Френския президент има нови проблеми, а над Елисейския дворец се задава буря. И то, защото е признал, че наредил ликвидирането на джихадисти.

Книга с 61 интервюта на Франсоа Оланд стана причина френската опозиция да внесе искане за отстраняване на президента на страната от власт, пише медиите в страната.

79 членове и симпатизанти на партията на бившия държавен глава Никола Саркози "Републиканците" сложиха подписите си под документа, който бе внесен в деловодството на правителството. Искането за импийчмънт на настоящия стопанин на Елисейския дворец е мотивирано с разгласяване на държавна тайна.
Според вносителите на проекта в книгата "Президентът не трябва да казва това" е разгласена информация, която застрашава националната сигурност на страната. В книгата Оланд признава, че е заповядвал на службите за сигурност да ликвидират джихадисти в чужбина. В интервю, публикувано в същата книга, президентът опровергава думите си.
Той заявява, че става дума за следене и "неутрализация". Процедурата по отстраняване на президент от власт бе внесена в Конституцията през 2014 г. Предвижда се съставяне на Върховен съд, в който влизат представители от двете камари на парламента.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп постави Тайван в тежка позиция, поставяйки под въпрос продажбата на обещаното от него оръжие

Тръмп постави Тайван в тежка позиция, поставяйки под въпрос продажбата на обещаното от него оръжие

„Публичната откритост на Тръмп за преговори с Пекин относно позицията на Америка по отношение на Тайван ще послужи като дипломатически еквивалент на матадор, развяващ червено знаме пред бик“, коментира директорът на Китайския център на Института Брукингс

Арестуваха финландец, заподозрян в нарушаване на санкциите срещу Русия с износ на камиони

Арестуваха финландец, заподозрян в нарушаване на санкциите срещу Русия с износ на камиони

Предварително разследване на митническата агенция е установило, че финландска компания е транспортирала 135 камиона и 29 ремаркета на стойност 17,5 милиона евро към Русия за периода 2022–2023 г.

Кремъл: Русия и Китай подписаха декларация за нов световен ред

Кремъл: Русия и Китай подписаха декларация за нов световен ред

„Опитите на някои държави едностранно да управляват световните дела, да налагат интересите си на целия свят и да ограничават възможностите за суверенно развитие на други страни в духа на колониалната епоха се провалиха“, се казва в общия документ