16 Януари, 2026

"Ислямска държава" създава Балкански халифат?

"Ислямска държава" създава Балкански халифат?

Експерти по сигурността и тероризма вече предупредиха, че групировката "Ислямска държава" е взела на прицел Балканите. 

Според тях, джихадистите имат намерението да създадат истински халифат на Балканите, наречен Балканистан, съобщава италианското електронно издание "Глобалист". 

Експертът по антитерористичните мерки и преподавател в Белградския университет Милан Миялковски е един от анализаторите, които най-много се страхуват от заплахата на джихадистите, тегнеща над Балканите.

Според него, обаче, страните от региона направиха важна стъпка като приеха закони, които налагат строги наказания за онези, които прегръщат ислямистката кауза.

"Така онези, които са се влели в редиците на джихадистите и които бъдат заловени при опит да се върнат у дома, веднага ще бъдат арестувани", допълва експертът. 

Той препоръча тези мерки да се прилагат по ефикасен начин в момент, в който е ясно, че стотици жители на балканските държави, а и от други райони са се влели в джихадистките редици. 

Експертът посочва обаче, че екстремистите не се спират пред нищо в търсене на нови членове и балканските страни са благоприятен извор в тази насока. 

Друг риск идва от така наречените спящи клетки, които са навсякъде из Стария континент и са готови да действат, когато им се нареди, предупреждават експертите.

"Много са екстремистите, които се връщат в Европа след активни бойни действия в редиците на джихадистите и единствената им цел е да извършат атентати. А Балканите, както показват фактите от последните няколко дни, се очертават като барутен погреб, в който ислямският екстремизъм успява да проникне с обезпокояваща лекота", посочва италианското издание.

То визира издадените в Прищина заповеди за арест на петима души, заподозрени, че са ръководили терористична група, готова да действа във всеки един момент, както и арестуването на босненец в Хърватия и екстрадирането му в Австрия по обвинения в тероризъм. 

Според австрийските власти, сред балканските страни, в които се набират най-много джихадисти, са Босна и Херцеговина и Косово с преобладаващо мюсюлманско население.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той