22 Май, 2026

Испания изстреля по невнимание ракета в Естония

Испания изстреля по невнимание ракета в Естония

Естонската армия съобщи, че издирва останки от ракета, която е била изстреляна по непредпазливост от испански изтребител при тренировъчна мисия във въздушното пространство на балтийската страна, предаде БТА, цитирайки Асошиейтед прес.

Изтребителят Юрофайтър погрешка изстрелял ракета въздух-въздух "АМРААМ" в южната част на Естония. Той бил част от натовска мисия за охрана на въздушното пространство на балтийската страна.

Ракетата е с обхват 100 км и носи до 10 кг взрив. Тя има вградена система за самоунищожаване за такива случаи, но е възможно да е паднала на земята.

Естонският премиер Юри Ратас заяви във Фейсбук, че за щастие няма човешки жертви и определи инцидента като изключително неприятен.
Испанското министерство на отбраната заяви, че е започнало разследване на случая, предаде Франс прес. То потвърди, че ракетата не е улучила друг самолет, нито е нанесла някакви други щети.
Сподели:

Коментари (0)

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

В писмо до Тръмп, публикувано в X, тя заяви, че напуска поста директор на Националното разузнаване, за да се грижи за съпруга си, след като той е бил диагностициран с рядка болест

Рубио: Заплахите на Русия към балтийските държави предизвикват безпокойство

Рубио: Заплахите на Русия към балтийските държави предизвикват безпокойство

Той заяви, че САЩ „внимателно следят ситуацията“ и „водят разговори“ с НАТО по този въпрос.

Сибиха пред съвета Украйна-НАТО: Във войната настъпва преломен момент

Сибиха пред съвета Украйна-НАТО: Във войната настъпва преломен момент

"За да постигнем мир, трябва да се съсредоточим върху три ключови елемента: дипломация, натиск и сила“