Иран и т. нар. „шесторка“ (петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия) са постигнали споразумение по ядрената програма на страната, съобщава Ройтерс, като се позовава на ирански дипломат, пожелал анонимност.
Споразумението ще доведе до премахване на западните санкции срещу Техеран в замяна на свиване на ядрената програма.
"Компромис е постигнат по всички въпроси, в най-скоро време страните ще обявят резултата", заявил пред ТАСС европейски дипломат.
Очаква се лидерите на „шесторката“ и представителите на Иран да дадат пресконференция в Центъра на ООН във Виена около 10.30 ч. /11.30 ч. българско време/. Вероятно държавният глава на Иран Хасан Рохани и президентът на САЩ Барак Обама ще направят изявления от Техеран и Вашингтон по повод споразумението, допълва британският „Гардиън“.
Изданието уточнява, че сделката трябва да бъде одобрена и от националните парламенти на шестте държави. Американският Конгрес ще има 60 дни да разгледа споразумението вместо стандартните 30 заради летния период.
Белият дом е уверен, че ще убеди достатъчно законодатели, които да подкрепят споразумението. По-дългото време, през което текстовете ще се разглеждат обаче, дава основание и на поддръжниците, и на противниците на сделката да засилят лобитата си и дебатите във Вашингтон дали това е достатъчно, за да предотврати разработването на ядрени оръжия от Иран.
Още от Свят
Пожарите в Западна Европа: Изпепелени са безпрецедентни по размери територии
"Този пожар е с безпрецедентни размери – 116 000 хектара са изпепелени, което е рекордна територия, без аналог от Втората световна война насам", каза Еманюел Макрон за огъня край Бордо
Нова начало: Анджелина Джоли обмисля завръщане в Камбоджа след развода с Брат Пит
В това решение тя вижда възможност да се посвети на онова, което винаги е било нейна основна страст — хуманитарната дейност
Украйна се готви да удари Москва с балистична ракета още тази есен
Денис Щилерман не посочва нито точното време, нито конкретните цели, които ще бъдат обект на украинските атаки