10 Юли, 2026

Италия иска от ЕС кризисно звено за разпределяне на мигрантите, пристигащи по море

Италия иска от ЕС кризисно звено за разпределяне на мигрантите, пристигащи по море

Италия предложи Европейският съюз да създаде „кризисно звено“, което да координира разпределението в страните членки на мигрантите, пристигащи по море, предаде ДПА. В интервю за в. „Фато куотидиано“ премиерът Джузепе Конте днес каза, че идеята му хрумнала, когато трябвало лично да убеждава другите страни в ЕС да приемат мигрантските квоти.

"Това, което се случи в неделя, би трябвало да стане норма, да не зависи повече от телефонни обаждания до партньорите ни, а да се направлява от кризисен кабинет или комитет под егидата на Европейската комисия", каза той пред вестника.

В неделя и понеделник Конте убеди Франция, Малта, Германия, Испания, Португалия и Ирландия да приемат част от около 450-те мигранти, спасени край италианския остров Линоза.

Освен интервюто вестникът публикува и откъси от писмо с дата 17 юли и адресирано до председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което е изложено предложението.

"Трябва възможно най-бързо да създадем кризисно звено, което да координира общите и допълващи се действия на страните членки", се казва в писмото.
Звеното ще помага да се установява кое ще е пристанището, в където ще пристигат мигрантите, и кои ще са страните, готови да ги приемат.

Говорител на ЕК отбеляза в понеделник, че разработеното от Конте предложение за решения по всеки отделен случай не би било целесъобразно в дългосрочен план.

През есента Италия ще свика конференция, посветена на Либия, каза пред "Фато куотидиано" Конте, цитиран от ТАСС. Премиерът обясни, че смята да се срещне с командващия Либийската национална армия фелдмаршал Халифа Хафтар. "Работим с всички страни над стабилизирането на

Либия.Според италианския премиер целта е не само произвеждането на нови избори до края на годината, а реално стабилизиране на ситуацията в страната. Едни избори, без да се спазват тези условия, няма до доведат до урегулиране в Либия, подчерта той.

Сподели:
EK призовава Instagram и Facebook на Meta да променят "пристрастяващия дизайн"

EK призовава Instagram и Facebook на Meta да променят "пристрастяващия дизайн"

Разследването обхваща функции като безкрайното превъртане, автоматичното възпроизвеждане на съдържание, известията и силно персонализираните препоръки

ЕС съгласува предоставяне на Украйна на британско оръжие за 60 млрд. евро

ЕС съгласува предоставяне на Украйна на британско оръжие за 60 млрд. евро

Сделката се разглежда като помирителен ход от страна на ЕС, след като страните преди това не успяха да постигнат споразумение за присъединяването на Великобритания към отбранителния фонд SAFE на ЕС в размер на 150 милиарда евро, съобщава Bloomberg

ЕК одобри присъединяването на Унгария към Европейската прокуратура

ЕК одобри присъединяването на Унгария към Европейската прокуратура

От ЕК подчертават, че решението има значение и за бъдещото разширяване на Съюза, тъй като всички държави, които ще се присъединят към ЕС в бъдеше, ще трябва да станат част от Европейската прокуратура

Коментари (0)