5 Декември, 2025

Иван Костов: Има риск за мира в България

Иван Костов: Има риск за мира в България

Има риск за мира в България, а в Кремъл ще има политическа криза. Това са изводите от доклада на Лабораторията за управление на риска, оглавяване от Иван Костов.

Две нови обстоятелства променят властовата констелация в Кремъл. Те са убийството на Борис Немцов и вторите споразумения от Минск за Източна Украйна. Паралелната реалност, която Кремъл поддържаше с пропагандата си, дори след свалянето на малайзийския самолет от паравоенните му формирования в Източна Украйна, се разпадна. Самото следствие изостави официалните пропагандни версии и е на път да разкрие ролята на Рамзан Кадиров. Политическият авторитет на Германия и Франция принуди Кремъл да приеме условията на примирието в Източна Украйна и това бе възприето като тежък удар върху авторитета на Русия от т.нар. „имперски сили“ и особено от елита на армията; над кремълските либерали надвисна заплахата от пълното им отстраняване от властта.

Нашата основна хипотеза е, че кремълският властови консенсус се е разцепил на своите съставни части, с потенциал да се разцепят и самите съставни части. Много е възможна трансформация или по-скоро ограничаване на властта на самия руски президент. Основната му ценност за кремълския властови елит беше постигането на компромис и успешното балансиране между четирите съставни формации. Разцеплението е свидетелство за провал на Путин в изпълнението на тази основна негова функция. Отстраняването на либералите ще означава елиминиране на единствените мостове между РФ и Запада. Увеличаването на властта на федералните силовици и на крайните националисти и зараждащата се политическа криза в Кремъл създават нови рискове за мира в Украйна, за европейския мир и за България, се посочва в доклада на Лабораторията за управление на риска.

Сподели:

Коментари (0)

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Германия за нов стратегически документ на Тръмп: Не се нуждаем от външни съвети

Изказването на външния министър Йохан Вадефул дойде след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп публикува нов стратегически документ, в който остро критикува своите съюзници в Европа

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия