24 Ноември, 2024

Иван Кръстев: Повече от всичко ЕС трябва да се страхува от повторение на украинския сценарий на Балканите

Иван Кръстев: Повече от всичко ЕС трябва да се страхува от повторение на украинския сценарий на Балканите

Иван Кръстев

Възможно ли е Москва и Турция да координират политиките си към Балканите, както направиха в Сирия

"Европа е изправена пред потенциална криза на Балканите и трябва да действа незабавно", пише в британския "Гардиан" българският политолог Иван Кръстев, директор на Центъра за либерални стратегии.

"Текущата ситуация в Заяпадните Балкани е сериозен изпит за ЕС и способността му да действа като геополитически играч", смята Кръстев.

"Повече от всичко ЕС трябва да се страхува от повторение на украинския сценарии, при който подкрепата на правителствата за интегриране в Европа, провокира негативната реакция на противниците на разширяването (разбирай, Русия)", прогнозира Кръстев.

"Русия разглеждаше Балканите като зона за транзит на нейните енергоносители към западноевропейския пазар. Когато през 2003 година Брюксел даде първата перспектива за членство на страните от региона, Русия се стремеше да запази поне някакво влияние на Балканите. Днес геополитическата конкуренция за гериона е много силна", коментира авторът.

"Москва е готова на всичко, за да не допусне членството на Македония в НАТО - не заради нейната стратегическа важност, а заради символичното значение на такава стъпка. Балканите са регион, в който Русия може да действа за дестабилизацията на ЕС. И докато Ердоган се стреми да засили влиянието си сред мюсюлманските общности на Балканите, Москва използва своите лостове за влияние сред православните християни. Възможно ли е Москва и Турция да координират политиките си, както направиха в Сирия", прогнозира Кръстев

"Ако ЕС не осъзнае навреме тези заплахти, то стратегията му за Западните Балкани ще завърши с неуспех", завършва авторът.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.