24 Февруари, 2026

Извадиха 40 тела на демонстранти от река Нил в Хартум

Извадиха 40 тела на демонстранти от река Нил в Хартум

Суданският управляващ преходен военен съвет обеща да разследва случая

Oколо 40 тела на демонстранти са били извадени от река Нил. Смъртта им е настъпила, след като в понеделник силите на реда със сила се опитаха да разпръснат мирният протест пред щабквартирата на военните в столицата Хартум. Това съобщават лекари, приближени до опозицията в Судан, цитирани от БГНЕС.

Суданският управляващ преходен военен съвет обеща да разследва случая. Жителите на суданската столица казаха пред Би Би Си, че живеят в страх от членовете на „Силите за бърза подкрепа”, които вилнеят по улицата. „40 тела на нашите благородни мъченици бяха извадени от река Нил вчера”, съобщи Централният комитет на лекарите в Судан.

Те съобщават, че общият брой на загиналите към момента е 100 човека. Управляващите са изправени пред международно осъждане заради атаката.Опитът на Съвета за сигурност на ООН да осъди действията на Судан бе блокиран вчера от Китай и Русия. 

Демонстрантите окупираха площада пред военната щабквартира на 6 април, преди президентът на страната Омар ал-Башир да напусне след 30 години управление.Представители на демонстрантите преговаряха с военното правителство, което се съгласи за тригодишен преходен мандат, който да завърши с избори. Но в понеделник силите на реда нападнаха площада, за да разпръснат протестиращите.

Сподели:

Коментари (0)

Блумбърг: Тръмп иска войната в Украйна да приключи до 4 юли

Блумбърг: Тръмп иска войната в Украйна да приключи до 4 юли

„Усилията на президента Доналд Тръмп да прекрати руската инвазия в Украйна буксуват"

Невзоров: За Русия се случва срив на всичко, на всички фронтове

Невзоров: За Русия се случва срив на всичко, на всички фронтове

"Поведението на Путин в главната загадка на века. Неговите планове, неговите желания също нямат нито рационално, нито ирационално обяснение. Всички последствия от неговите действия са абсолютно нелепи и смешни, смята журналистът.

Емил Ефтимов: С 2,5% от БВП за отбрана не можем да изградим адекватни въоръжени сили

Емил Ефтимов: С 2,5% от БВП за отбрана не можем да изградим адекватни въоръжени сили

„Пристигнаха първите 8 самолета, инфраструктурата беше подготвена с ускорени темпове, за да бъде сертифицирано идването на самолетите, да бъде позволено"