13 Януари, 2026

Кадафи признал: С либийски пари Саркози стана президент

Кадафи признал: С либийски пари Саркози стана президент

Скандалът около евентуалната финансова подкрепа от страна на Кадафи избухна през пролетта на 2012 г., когато френското издание "Mediapart" публикува документи, според които либийският режим е дал 50 милиона евро за нуждите на френския политик.

Саркози съди изданието и нарече публикацията "грандиозен фалшификат". Делото във Франция все още продължава.

Късно в сряда телевизионният канал "France 3 TV" излъчи аудио интервю с Кадафи, направено на 16 март 2011 година - няколко дни, след като Франция официално призна либийската опозиция за легитимна власт. В интервюто покойният либийски лидер казва, че Саркози се е обърнал към него за помощ, когато е бил министър на вътрешните работи. В него Кадафи обаче не уточнява сумата, която му поискал бившият френски държавен глава.

"Саркози стана президент благодарение на мен. Дадох му средствата, които му помогнаха да спечели", цитира думите на Кадафи френският телевизионен канал.

Въпреки това, отношенията между двете страни се охладиха, след като през 2011 г. Париж подкрепи опозицията, която се противопоставя на Кадафи.

По инициатива на Саркози и министъра на външните работи Ален Жупе, Франция стана един от инициаторите на военните операции в Либия. Париж поиска свалянето на диктатора от власт и постигна целта си на 20 октомври 2011 година, когато Кадафи беше убит.

 

Сподели:

Коментари (0)

Стармър приема да участва в ръководения от Тръмп съвет, който ще управлява Газа

Стармър приема да участва в ръководения от Тръмп съвет, който ще управлява Газа

Бордът ще включва лидери от около 15 държави, сред които Германия, Италия, Франция, Египет, Турция, Обединените арабски емирства и Катар.

Тръмп към протестиращите  иранци: Поемете контрола над държавните институции

Тръмп към протестиращите иранци: Поемете контрола над държавните институции

„Отмених всички срещи с ирански официални представители, докато безсмисленото убиване на протестиращи НЕ СПРЕ."

Премиерът на Гренландия: Избираме Дания, САЩ няма да ни притежават

Премиерът на Гренландия: Избираме Дания, САЩ няма да ни притежават

„Едно нещо трябва да е ясно за всички: Гренландия не иска да бъде притежавана от Съединените щати. Гренландия не иска да бъде управлявана от Съединените щати. Гренландия не иска да бъде част от Съединените щати.“