6 Декември, 2025

Кери: Приятелството между САЩ и Саудитска Арабия е по-силно отвсякога

Кери: Приятелството между САЩ и Саудитска Арабия е по-силно отвсякога

Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че приятелството между САЩ и Саудитска Арабия е по-силно отвсякога и че двете страни ще работят за прекратяване на войните в Сирия и Йемен, предаде БТА. 

В края на посещението си в Рияд Кери каза, че приятелството и съюзът между САЩ и Саудитска Арабия са толкова силни, "колкото винаги" и добави, че споразумението за иранската ядрена програма с нищо не е променило това. Държавният секретар каза това пред служители на американското посолство в Рияд ден след като разговаря със саудитски лидери и високопоставени представители на други страна от Персийския залив. 

Целта на визитата му бе да увери американските съюзници в подкрепата на САЩ и да ги убеди, че споразумението с Иран няма да им навреди. Саудитска Арабия отдавна гледа на Иран като на регионална заплаха. Историческата сделка, която влезе в сила преди една седмица, доведе до отмяна на санкциите срещу Иран и размразяване на ирански авоари, възлизащи на милиарди долари. Кери каза, че в Рияд е обсъдил начините за спиране на бойните действия в Сирия и някои "нови идеи" за мир в Йемен, където подкрепяното от Саудитска Арабия правителство се бори с поддържаните от Иран шиитски бунтовници. 

Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.