14 Февруари, 2026

Киев не остави Москва да чака дълго и въведе ембарго за руски стоки

Киев не остави Москва да чака дълго и въведе ембарго за руски стоки

Украинските власти от днес въвеждат икономически санкции в отговор на решението на Русия да преустанови действието на Зоната за свободна търговия (ЗСТ) с Украйна в рамките на Евразийския икономически съюз и да въведе ембарго за продоволствените товари.

Киев не остави Москва да чака дълго и обеща да приеме огледални мерки. Върховната рада прие закон, който позволява на правителството да въвежда търговски ограничения по отношение на Русия. След подписването на закона от президента Петро Порошенко, правителството на Украйна на свое заседание на 30 декември прие две постановления, които са огледални отговори на решенията на Москва да въведе продоволствено ембарго и да преустанови действието на ЗСТ.
Както съобщи украинският премиер Арсений Яценюк, първото постановление се отнася за забраната за внос на митническата територия на Украйна на товари от Русия, а второто определя вносните мита за руските товари. По думите на търговския представител на Украйна Наталия Миколская, и в двете приети от министерския съвет постановления е указано, че в случай, че Русия не приеме търговски ограничения, санкции от страна на Киев също няма да бъдат приемани.
С тези постановления на украинското правителство се утвърждават предложенията на министерството на икономическото развитие на Украйна да бъде преустановена дейността на ЗСТ с Русия до 2 януари, а от 10 януари да бъде въведено и икономическо ембарго за ред руски стоки.

Сподели:

Коментари (0)

Желязков пред Анадолската агенция: Светът жадува за мир - партньорството с Турция е изключително важно

Желязков пред Анадолската агенция: Светът жадува за мир - партньорството с Турция е изключително важно

Той отбеляза, че и двете страни са ангажирани с дипломатически инициативи, свързани с Близкия изток

Проф. Георги Близнашки: Радев е този, който избра Андрей Гюров за служебен премиер

Проф. Георги Близнашки: Радев е този, който избра Андрей Гюров за служебен премиер

Ако Бойко Рашков бъде посочен за вътрешен министър, въпреки отговорността му за незаконния арест на Бойко Борисов, това би било директна провокация към ГЕРБ

Американските военни поразиха десетки обекти на "Ислямска държава" в Сирия

Американските военни поразиха десетки обекти на "Ислямска държава" в Сирия

В хода на операцията са убити повече от 50 терористи и са поразени над 100 инфраструктурни обекта