14 Януари, 2026

Кисинджър: Хаосът покрай САЩ и Брекзит води към нов ред

Кисинджър: Хаосът покрай САЩ и Брекзит води към нов ред

Хаосът, обхванал САЩ и Великобритания, може да позволи на Русия, Индия и Китай да установят нов световен ред.

Хаосът, обхванал САЩ и Великобритания, може да позволи на Русия, Индия и Китай да установят нов световен ред, смята Хенри Кисинджър, цитиран от АП и БТА.
Русия все повече се отдалечава от западните си съседи, но в крайна сметка президентът Владимир Путин вероятно ще заложи на сътрудничество със страните, с които граничи. Това заяви 94-годишният анализатор и бивш държавен секретар на САЩ.

Кисинджър изнесе вчера реч на конференция по сигурността в Лондон, в която предупреди, че Русия, Индия и Китай може да се възползват от политическия хаос около Великобритания и САЩ.

Той предрича два възможни сценария в американско-китайските отношения: постоянна конфронтация или съвместна еволюция, породена от нуждата да се избегнат конфликти.

В своята дипломатическа кариера през 70-те години на XX век Кисинджър подкрепяше политика на разведряване със Съветския съюз и спомогна за подобряване на отношенията с Китай.

Той взе участие в договарянето на Парижките мирни споразумения, приближили края на Виетнамската война и получава Нобелова награда за мир през 1973 г.

Същевременно кариерата му е белязана от множество критики, включително за ролята му в американските бомбардировки в Камбоджа, Лаос и Виетнам, и за американското участие в преврата в Чили през 1973 г.

Сподели:

Коментари (0)

Израел и арабски представители уговарят САЩ да отложат удари срещу Иран

Израел и арабски представители уговарят САЩ да отложат удари срещу Иран

В последните дни израелски и арабски официални лица са информирали Белия дом, че според тях режимът в Техеран все още не е отслабен до степен, при която американски военни удари биха били решаващият фактор за свалянето му

Проруските социалисти в Молдова скочиха срещу Мая Санду, обвиниха я в предателство

Проруските социалисти в Молдова скочиха срещу Мая Санду, обвиниха я в предателство

Реакцията последва интервю на Санду пред британски журналисти, в което тя заяви, че би гласувала „за“ при евентуален референдум за обединение с Румъния заради повишената руска заплаха

„Foreign Policy“: Режимът на Вучич е изправен пред брутален "Сърбо-Майдан"

„Foreign Policy“: Режимът на Вучич е изправен пред брутален "Сърбо-Майдан"

Страната е доведена до точка на пречупване, но опозицията се е фиксирала върху абстрактни ценности като прозрачност, отговорни институции и върховенство на закона, но не предлага нищо конкретно, за да бъде променена критичната ситуация