14 Март, 2026

Китай и Русия започнаха морски военни учения до Северна Корея

Китай и Русия започнаха морски военни учения до Северна Корея

Напрежението на Корейския полуостров расте след изстреляните балистични ракети над Япония

Китай и Русия провеждат съвместни морски военни маневри близо до Северна Корея, предава Ройтерс. Напрежението на Корейския полуостров се усили, след като миналия петък Северна Корея за пореден път изстреля балистична ракета над територията на Япония.

Китайската информационна агенция „Зинхуа“ заяви, че общите военни учения между Русия и Катай ще се проведат край руския град Владивосток, който се намира близо до границата със Северна Корея. Това е втората част от морските учения между двете страни, като първата част се проведе в Балтийско море през юли. Изявлението на китайската агенция не посочва, че ученията са свързани със Северна Корея.

Китай и Русия призоваха международната общност да се намери мирен път за решаването на севернокорейския проблем, напомня Ройтерс. Въпреки това, тонът към комунистическата страна се изостря, като представителят на САЩ в ООН Ники Хейли заяви в неделя, че дипломатическите варианти пред Организацията на обединените нации се изчерпват, а японският премиер Шиндзо Абе отбеляза, че Северна Корея е заплаха за САЩ и Европа.

В статия за „Ню Йорк таймс“ японският премиер отбелязва, че международната общност трябва да остане единна и да приложи санкциите срещу Северна Корея след нейните неколкократни ракетни тестове. Той определя севернокорейската заплаха като безпрецедентна, сериозна и непосредствена. В статията Абе припомня какви са били последните стъпки на Съвета за сигурност на ООН спрямо Северна Корея, а именно санкциите приети на 11 септември след ядреното изпитание на Пхенян от 3 септември. Припомнят се и последните ракетни изпитания от Северна Корея.
Сподели:

Коментари (0)

Гръцки кораб е бил атакуван в Ормузкия проток, комунистите искат връщане на всички кораби на Гърция

Гръцки кораб е бил атакуван в Ормузкия проток, комунистите искат връщане на всички кораби на Гърция

"Това  е кораб за насипни товари, а не танкер", уточнява собственикът Петрос Папас

Полша вдигна бойна авиация заради руската атака срещу Украйна

Полша вдигна бойна авиация заради руската атака срещу Украйна

Полша и съюзнически сили от НАТО вдигнаха изтребители след масирана руска атака срещу Украйна с над 430 дрона и десетки ракети. Операцията е част от мисията „Източна зора“ за защита на въздушното пространство край границата.

Масирана руска атака срещу Киевска област, има убити и тежко ранени

Масирана руска атака срещу Киевска област, има убити и тежко ранени

Жертвите са 4, други 15 души са ранени - трима са в тежко състояние, двама в момента са подложени на оперативни интервенции