30 Април, 2026

Китай изстрелва космически кораб към Луната до края на годината

Китай изстрелва космически кораб към Луната до края на годината

До края на годината Китай ще стартира първия полет до Луната и обратно, обяви правителството в Пекин. Това ще е поредната значителна стъпка в развитието на една амбициозна космическа програма, предаде Агенция Франс Прес, цитирана от БГНЕС.

От китайската Национална администрация по наука, технологии и промишленост за националната отбрана (SASTIND) уточняват, че космическият апарат трябва да притежава обшивка, която да издържи на високите температури, получаващи се при влизането му в земната атмосфера. По време на полета ще бъде изследвана технология, която ще бъде използвана при мисия, целяща събиране на проби от повърхността на Луната, предаде агенция Синхуа.

Апаратът, който ще бъде изстрелян в Космоса до края на 2014 г., вече е транспортиран до център за изстрелване на сателити в югозападната китайска провинция Съчуан, съобщиха от SASTIND. До 2020 г. на орбита около естествения спътник на Земята трябва да се изгради постоянно функционираща космическа станция. Пак до 2020 г. Китай планира да изпрати първия си космонавт до Луната. Преди 2 години един от водещите китайски учени каза пред журналисти, че Пекин проектира да изпрати мисия до Марс до 2030 г., която ще събере образци за изследване от повърхността на Червената планета.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.