17 Юни, 2026

Китай предложи създаване на „азиатско НАТО“

Китай предложи създаване на „азиатско НАТО“
Си Дзинпин

Необходимо е да се подходи към сигурността на Азия по-нов начин, констатира Си Дзинпин

На срещата на върха на Съвета за взаимодействие и мерки за доверие в Азия (СВМДА), която се състоя на 15 юни в Таджикистан след срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), от Пекин е постъпило важно предложение. Китайският лидер Си Дзинпин е призовал азиатските страни да създадат конструкция за сигурност по подобие на НАТО, пише турското издание Hurryiet в материал, представен без редакторска намеса.

В изказването си на срещата на върха в Душанбе Си е обърнал внимание на незащитеността на азиатските страни от много гледни точки. „Вярваме, че е необходимо да се подходи към сигурността на страните от Азия по-нов начин и в много по-широки рамки. Азиатските страни трябва да реагират заедно на предизвикателствата за сигурността в нашия регион. Това ново сътрудничество в сферата на сигурността трябва да се опира на чести контакти между страните от региона и принципа на взаимно доверие“.

Сподели:
Тръмп: Искам Израел да прояви разум

Тръмп: Искам Израел да прояви разум

Той отбеляза също, че Израел трябва да може да се защитава

Страните от Г-7 планират производстно на ракети с голям обсег в Украйна "по лиценз" от САЩ

Страните от Г-7 планират производстно на ракети с голям обсег в Украйна "по лиценз" от САЩ

Държавните лидери от Седмицата посочиха, че са се споразумели "да засилят производството на военна техника за противовъздушна отбрана, на системи и дронове прехващачи, както и ракети с голям обсег"

В Европа се опитват да изградят неофициален канал за връзка с Путин  за Украйна

В Европа се опитват да изградят неофициален канал за връзка с Путин за Украйна

По-рано германският външен министър Йохан Вадефул заяви, че нов кръг преговори между Украйна и Русия може да се проведе още това лято

Коментари (0)