21 Февруари, 2026

Кои са гласовете на Ансамбъла на Руската армия "Александров" (видео)

Кои са гласовете на Ансамбъла на Руската армия "Александров" (видео)

65 музиканти от един от най-известните мъжки хорове в света "Александров" загинаха при тежката самолетна катастрофа на Ту-154 край Сочи. Ансамбълът за песни и танци на Руската армия е създаден през 1928 г. под ръководството на преподавателя от Московската консерватория Александър Александров и до днес носи неговото име. Александър Василевич Александров е роден на 13 април 1883 година в село Плахино, Рязанска област. Той е руски и съветски композитор, хоров диригент, народен артист със звание генерал-майор. Създаденият от него хор е най-големият военен художествен колектив в Русия. Първата му публична изява е на 12 октомври 1928 г. в Централния дом на Червената армия. По време на Втората световна война ансамбълът има над 1500 концерта пред армията на СССР. По-късно хорът пътува в Афганистан, Югославия, Приднестровието, Таджикистан, Чеченската република и др. През 1978 г. е обявен за академичен ансамбъл. Гастролира в над 70 страни по света - включително и в България през 2015 година. През 2004 г. прави концерт във Ватикана по случай рождения ден на папа Йоан Павел II. В настоящия му състав влизат общо 186 души. От май 2016 г. ръководител на ансамбъла е генерал-лейтенант Валерий Халилов.

Вижте изпълнение на емблематичната руска песен "Калинка" ТУК

Сподели:

Коментари (0)

Мохамед Халаф: Ще нанесат ли САЩ удари по Иран следващите дни?

Мохамед Халаф: Ще нанесат ли САЩ удари по Иран следващите дни?

Милен Керемедчиев съобщи на официалната си Фейсбук страница, че на Терминал 1 на летището в София се намират седем американски военни самолета-цистерни за зареждане на изтребители във въздуха. Свързано ли е присъствието им с напрежението между САЩ и Иран?

Кабинетът на Великобритания обмисля да лиши принц Андрю от наследяване на трона

Кабинетът на Великобритания обмисля да лиши принц Андрю от наследяване на трона

Решението ще бъде взето след като приключи полицейското разследване на връзките на Андрю Маунтбатън-Уиндзор с Джефри Епстийн

Зеленски: Украйна не губи войната, напротив бързо напредва на фронта

Зеленски: Украйна не губи войната, напротив бързо напредва на фронта

„Не може да се каже, че губим войната. Честно казано, определено не я губим. Въпросът е дали ще я спечелим. Това е въпросът - но той е изключително скъп.“