12 Януари, 2026

Кола-бомба избухна в Кабул, има жертви и ранени

Кола-бомба избухна в Кабул, има жертви и ранени

Най-малко осем души са били убити и около 400 ранени при мощна експлозия на кола-бомба в афганистанската столица Кабул рано в петък сутринта, заявиха здравни служители пред Би Би Си.

Според Ройтерс загиналите са над 15 души, но броят на жертвите продължава да расте. Повечето от жертвите са цивилни.

Няма пострадали български военнослужещи при терористичния атентат, , съобщиха от българското Министерство на отбраната. Министър Николай Ненчев проведе днес сутринта телефонен разговор с националния командир на контингента и е в постоянна връзка с командването на българския контингент. Той е изразил увереност, че българските военнослужещи ще продължават да изпълняват поставените задачи с доказан професионализъм и съгласно оперативните планове и стандартните оперативни процедури на международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане на силите за сигурност в Афганистан „Решителна подкрепа“.

Отговорност за атентата е била поета от талибаните. Полицията съобщи, че бомбата е гръмнала в близост до армейско подразделение в гъстонаселения квартал Шах Шахид. Източник на сигурността заяви пред Ройтерс, че целта на нападението най-вероятно е била именно сградата на афганските спецслужби е била цел на атаката.

Пострадалите хора са били откарани в болници. Служител на министерството на здравеопазването съобщи, че по-голямата част от ранените са пострадали от изхвърчалите парчета стъкло.

Очевидци съобщават, че под отломките на повредените от взрива магазини и офиси може да има погребани хора.

Големи камиони-бомби са нещо необичайно в центъра на Кабул, отчасти защото полицията не позволява камиони да влизат в града през деня.

Но по-малки бомби и самоубийствени атентати са станали почти ежеседмично явление в силно укрепения град.

В четвъртък най-малко шест души, включително трима полицаи, бяха убити при самоубийствен бомбен атентат в източен Афганистан. 

Сподели:

Коментари (0)

Висш руски служител е намерен мъртъв в посолството на РФ в Кипър

Висш руски служител е намерен мъртъв в посолството на РФ в Кипър

Тялото на мъжа е било открито в офиса му миналата седмица и полицията е била извикана в посолството, но на полицаите не е било позволено да влязат в комплекса, за да разследват

Куба опроверга Тръмп: Няма преговори със САЩ

Куба опроверга Тръмп: Няма преговори със САЩ

Тръмп обяви, че двете страни са в преговори след като при американската операция във Венецуела беше свален от власт левият съюзник на Хавана Николас Мадуро. 

Германия ще използва сили на вътрешното разузнаване срещу левия екстремизъм

Германия ще използва сили на вътрешното разузнаване срещу левия екстремизъм

„Просто не искам да давам на левите екстремисти пространство в нашата страна“, отбеляза Александер Добринт, като допълни, че мярката няма да е за сметка на силите за борба с десния екстремизъм.