27 Февруари, 2026

Комерсант: Газпром може да се върне към "Южен поток"

Комерсант: Газпром може да се върне към "Южен поток"

Газпром избира за "Турски поток" маршрут в рамките на "Южен поток" вероятно с цел да си запази възможността за връщане към отхвърления проект. Това е мнението на смята руския анализатор Валерий Нестеров, цитиран от руския в. "Комерсант".

До година-две ситуацията може да се промени - тогава към България ще бъдат насочени нови тръби, а Турция ще получи още един газопровод. Съответно Анкара ще може да получава газ от Русия, без той да преминава през транзитни страни, а сега ще даде на Газпром възможност да преговаря с Европа от по-твърди позиции, обяснява експертът.

Според изданието за бъдещото морско трасе Газпром ще използва тръби на стойност около 1 милиард евро, произведени за "Южен поток" и вече докарани на място, което ще ускори строежа. Окончателната цена на първата тръба от "Турски поток" ще стане ясна след около година.

Инвестициите за две подводни тръби в Черно море във връзка с прекратения проект "Южен поток" "вече до голяма степен са факт", но текущите геополитически условия създават риск за руския държавен гигант Газпром. Това е мнението на друг експерт - Джонатан Стърн от Оксфордския институт за енергийни проучвания.

Прогнозата му е, че е крайно съмнително Газпром да осигури за тези проекти финансиране от Запада на приемливи условия. Затова Джонатан Стърн предполага, че засега Газпром ще прокара само две тръби от "Турски поток" с капацитет 30 милиарда кубика газ, с което да задоволи нуждите на Турция и на Югоизточна Европа.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп предлага "приятелско поглъщане на Куба" от САЩ

Тръмп предлага "приятелско поглъщане на Куба" от САЩ

„Те нямат пари, в момента нямат нищо"

Клинтън под клетва: Бях сляп за престъпленията на Епстийн, дори и от дистанцията на времето

Клинтън под клетва: Бях сляп за престъпленията на Епстийн, дори и от дистанцията на времето

Клинтън остава на позицията си, че е преустановил всякакъв контакт с Епстийн още през 2005 г., години преди мащабите на престъпната мрежа за трафик на непълнолетни да станат публично достояние

Риши Сунак стана съветник на Володимир Зеленски

Риши Сунак стана съветник на Володимир Зеленски

Той адмирира лидерството на Зеленски и украинския народ, че е показал „такава смелост, такава сила, такава изобретателност в съпротивата по време на тази война“