4 Април, 2026

Кораби с хиляди бежанци акостират днес в Солун и Кавала

Кораби с хиляди бежанци акостират днес в Солун и Кавала

Кораби с хиляди сирийски бежанци от егейските острови акостират днес в пристанищата на Солун и Кавала. От там повечето имигранти ще потеглят към Западна Европа по Балканския път през Македония и Сърбия.

Плавателният съд "Елефтериос Венизелос" с 1700 идентифицирани бежанци от Сирия потегли тази сутрин от о-в Кос за Солун. Оттам мигрантите ще бъдат само на час път с автобус до Македония, откъдето минава Балканският път към Унгария и останалите централноевропейски страни.

От остров Лесбос пък, на който са регистрирани 8500 бежанци, са отпътували 1500 души, съобщава БТА. Те се очаква да пристигнат на пристанището в Кавала. По информация на гръцкото министерство на здравеопазването всички мигранти желаят да продължат пътуването на запад.

Междувременно гръцкото правителство постанови да бъде създадена нова служба за управление на европейските програми за мигрантите, която да се занимава с усвояване на средства от Европейския съюз за решаване на миграционния проблем. В службата се очаква да постъпи предвидено за Гърция извънредно финансиране на стойност 2 млн. и 700 хиляди евро от Европейската комисия и 30 млн. евро от общо 470 млн. евро, предназначени за реализация на гръцкия план за справяне с миграцията до 2020 година

Сподели:

Коментари (0)

Атака край АЕЦ „Бушер“: напрежението ескалира, Техеран отхвърли примирие

Атака край АЕЦ „Бушер“: напрежението ескалира, Техеран отхвърли примирие

МААЕ потвърди в Екс, че един от служителите по физическата охрана на обекта е бил убит от паднали отломки. Сграда на съоръжението е била засегната от ударни вълни и отломки

Пентагонът преброи американските военни, ранени във войната с Иран

Пентагонът преброи американските военни, ранени във войната с Иран

Броят на пострадали по информация на "Уолстрийт джърнъл" са над 350, загиналите засега са 13

Зеленски: Украйна е в най-силната си позиция от година, Русия губи темпо в Донбас

Зеленски: Украйна е в най-силната си позиция от година, Русия губи темпо в Донбас

Британското разузнаване изчислява, че украинската отбрана е в най-безопасното състояние от дълго време насам, въпреки продължаващата руска офанзива