27 Ноември, 2024

Косовският премиер уволни шефа на разузнаването и вътрешния министър

Косовският премиер уволни шефа на разузнаването и вътрешния министър

Рамуш Харадинай

Повод за крайната мярка - ареста и екстрадирането на 6 турски граждани в Турция

Премиерът на Косово Рамуш Харадинай уволни днес вътрешния министър и шефа на разузнаването след ареста и екстрадирането в Турция на шестима турски граждани, предаде Ройтерс, цитиран от БНР. 

Премиерът заяви, че не е бил информиран за операцията по депортирането на шестимата, които били арестувани в Косово в четвъртък за връзки с училища, финансирани от движението на Фетхуллах Гюлен. Анкара обвинява тази организация, че стои зад неуспешния опит за преврат през лятото на 2016 г. 

И двамата са уволнени заради арестите, които бяха извършени вчера, заяви високопоставен правителствен служител, добавяйки, че ще бъде оповестена повече информация през деня.

„Цялата операция - отнемането на правото им на пребиваване, задържането, бързането с депортирането и тайното екстрадиране в Турция на шестимата турски граждани от територията на Косово бе извършена без моето знание и без моето разрешение“, са посочва в изявление на Харадинай.

Не е ясно кой ще замени вътрешния министър Флямур Сефай и шефа на разузнаването Дритон Гаши, който дал нареждането за ареста на турските граждани. Както и как ще се отрази решението на Харадинай върху управляващата коалиция, тъй като Сефай е от партията Нов алианс за Косово на вицепремиера и външен министър Беджет Пацоли.

Според медии в Прищина Пацоли бил против махането на Сефай, защото смята, че така се изпълнява искането на Сръбска листа заради ареста и депортирането на директора на сръбската правителствена служба за Косово Марко Джурич в началото на седмицата. След инцидента, който бе съпроводен с насилие сръбската партия обяви, че напуска правителството.

В решението на Харадинай не се посочват мотиви, свързани с експулсирането на Джурич.

По време на пика в своето развитие движението на Гюлен имаше училища в 160 държави - от Афганистан до САЩ. След преврата Турция оказа натиск над съюзниците си за затваряне на институции, създадени от Гюлен.

Сподели:
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар