17 Март, 2026

Крайнодесни на протест срещу мигрантите в германския Кемниц

Крайнодесни на протест срещу мигрантите в германския Кемниц

Няколко десетки представители на крайната десница се събраха на протест в източногерманския град Кемниц вчера - ден след предполагаемо нападение срещу германец, извършено от сириец, предаде АФП, цитирана от БТА.

Местната полиция съобщи, че разследва предполагаемата атака.

Според демонстрантите при конфликт в събота 18-годишен сириец е ранил с нож в ръката 41-годишен германец. До инцидента се е стигнало по време на мюсюлмански уличен фестивал в центъра на Кемниц. По същото време местната крайнодясна организация „Про Кемниц“ организирала контрадемонстрация около барбекю.

Миналата година Кемниц, на около 200 км южно от Берлин, стана сцена на ксенофобско насилие.

То беше предизвикано от смъртта на германец, за когото се смята, че е бил намушкан с нож от сириец. Процесът срещу обвиняемия в момента се води в съседния град Дрезден. Адвокатите на подсъдимия твърдят, че той е невинен.

На видеозапис на събитията от събота се вижда как десни екстремисти пекат свинско месо, като някои от тях скандират „това е нашият град“.

Групата „Про Кемниц“ заяви в социалните мрежи, че раненият е бил един от техните Юдругари“.

Във вчерашния протест на крайната десница участваха около 50 души. Около 60 други се включиха в контрапротест. 
Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.