30 Април, 2026

Кремъл легализира със закон военните наемници зад граница

Кремъл легализира със закон военните наемници зад граница

Проектозакон за промени във военната служба в Русия планира въвеждането на краткосрочни договори за извършване на антитерористични операции извън границите на страната, съобщава РБК, цитирана от БГНЕС.

Според експерти приемането на новите норми ще легализира дейността на структури като Частната военна компания на Вагнер (ЧВКВ). Става дума за неформална групировка, състояща се от около 2500 бойци, голяма част от които са бивши руски военни. РБК пресмята, че поддръжката на ЧМКВ е струвала на държавата и „високопоставени бизнесмени“ между 5,1 и 10,3 млрд. рубли.

Групировката активно използва инфраструктурата на руското министерство на отбраната, а според данни на РБК, също така оръжия и оборудване. Промените се налагат във връзка „с измененията във военно-политическата обстановка“, гласи внесения в Държавната дума законопроект.

Правителството определя целта на документа като поддръжка на необходимото равнище на окомплектоваността на войскови части от наемници. С новият закон ще бъде разширено и определението за военнослужещ в Русия.

Военни експерти свързват появата на новия документ с необходимостта от легализиране дейността на частни военни компании в Сирия. Той ще даде възможност на руските наемници да работят в рамките на закона. 

Според информации на експерти в Сирия действат наемници от ЧВКВ. 

Според професора от МГИМОЖ Дмитрий Лабин новата правна база ще даде възможност за създаване на нещо от рода на френския чуждестранен легион, чиито служители изпълняват задълженията си срещу получаване на гражданство, парични възнаграждения и други бонуси.

Сподели:

Коментари (0)

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира  400 млн.$ за Украйна

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира 400 млн.$ за Украйна

„Средствата бяха освободени от вчера“, заяви Хегсет, като допълни, че всички административни и бюрократични пречки по изпълнението на пакета вече са преодолени

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Изявлението на американския президент дойде след като канцлерът Фридрих Мерц заяви, че американците не показват да имат каквато и да било стратегия в Иран и че Иран унижава САЩ

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Родион Мирошник нарече специалният формат на сътрудничество на ЕС с Украйна "корумпиран параван на европейските гении" и своеобразна PR акция