17 Март, 2026

Кюрдите в Турция ще решат съдбата на Ердоган

Кюрдите в Турция ще решат съдбата на Ердоган

Те представляват поне една пета част от 80-милионното население на страната и са най-голямото етническо малцинство

 Резултатите от президентските избори в Турция зависят от кюрдския вот, пише AFP, цитирана от "Фокус".
На кюрдите в Турция се пада да изиграят ключова роля в избирането на новия турски президент. За техният вот се борят не само прокюрдският кандидат Селахатин Демирташ, който няма сериозни шансове за президентския пост, но и настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган и основният му опонент Мухарем Индже.
Град Диарбекир се е превърнал в изборно бойно поле макар, че там намиращият се в затвора Демирташ се очаква да остави противниците си назад. Последната седмица градът бе посетен и от Ердоган и от Индже в опит да привлекат гласове. 
Кюрдите представляват поне една пета част от 80-милионното население на Турция и представляват най-голямото етническо малцинство. Диарбекир е крепост на Народно-демократичната партия, която на изборите през 2015 година спечели 71 процента от вота.
Наблюдатели очакват на евентуалния втори тур на изборите кюрдската подкрепа за Индже да се окаже решителна в борбата му срещу настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган.
Сподели:

Коментари (0)

Москва изпрати самолети МиГ-31 с ракети "Кинжал" над Японско море

Москва изпрати самолети МиГ-31 с ракети "Кинжал" над Японско море

Кремъл твърди, че полетите на самолетите били изпълнени "в строго съответствие с международните правила за използване на въздушното пространство“

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Нетаняху: Ликвидирането на Лариджани дава шанс на иранците да свалят режима

Той добави, че свалянето на духовното ръководство от самите иранци „няма да стане наведнъж" и няма да бъде лесно.

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

Шойгу: Вече никоя част на Русия не защитена - заради украинските дронове

По думите на Шойгу броят на т. нар. „саботажни атаки“ срещу Русия е нараснал с около 40% през 2025 г.