2 Февруари, 2026

Лaгард на тайна среща с финансовия министър на Гърция

Лaгард на тайна среща с финансовия министър на Гърция

Мистерията около светкавичното пътуване на гръцкия финансов министър Янис Стурнарас в Париж в четвъртък бе разбулена, след като представител на Международния валутен фонд Джери Райс потвърди, че във вторник във френската столица се е състояла среща на шефката на фонда Кристин Лагард със Стурнарас, съобщава "Катимерини".

Смята се, че Стурнарас е отишъл в Париж, за да се срещне с Лагард, като се възползвал от обстоятелството, че тя ще бъде във френската столица няколко дни, а не в централата на МВФ във Вашингтон. Тя планирала да вземе участие в 70-та годишнина от Десанта в Нормандия.

Изданието твърди, че срещата на Стурнарас с Лагард била обсъждана още от април. Основното "меню" на нея бил въпросът за гръцкия дълг и по-специално за възможността за евентуалното му повторно преструктуриране.

На срещата Стурнарас е искал да обсъди позицията, която МВФ ще заеме по този въпрос. Втората тема е била свързана с планирането на траншовете, които МВФ се очаква да изплати на Гърция, тъй като очевидно сроковете за отпускането им са обвързани с предстоящите оценки на фонда за финансовото състоянието на страната.

Най-неочаквано преди ден фондът отложи публикуването на доклада си за Гърция, като наблюдатели обвързват това с предстоящите промени в гръцкото коалиционно правителство. Според гръцките медии фондът вероятно ще обнародва своя доклад следващата седмица.

На срещата с Лагард в Париж е присъствал и представителят на фонда в Гърция Пол Томсен, както и Ставрос Папаставру, съветник на гръцкия премиер. Смята се, че той има пълна представа за водените от Атина преговори с тройката международни кредитори във връзка с финансовата помощ за Гърция.

"Катимерини" пише, че по въпроса за гръцкия дълг МВФ и ЕК са разделени на два противоположни лагера. "Хардлайнерите" от фонда настоявали за "подстрижка" на дълга, тъй като били убедени, че само по този начин той може да стане устойчив. В Еврокомисията пък смятали, че единственият начин да бъде облекчен гръцкият дълг е да бъде удължен погасителният срок на заемите и да се намалят лихвите по тях.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ предупредиха за предстоящи бойни стрелби край Кипър - заради Иран?

САЩ предупредиха за предстоящи бойни стрелби край Кипър - заради Иран?

Кипърските медии свързват съобщението с напрежението около Иран и присъствието на американски бойни кораби

Споразумение: Моди спира доставките на руски петрол, а Тръмп намалява митата за Индия

Споразумение: Моди спира доставките на руски петрол, а Тръмп намалява митата за Индия

Решението беше обявено след телефонен разговор между двамата лидери

„Популизъм, Тръмп и променящите се трансатлантически отношения“ - Радан Кънев организира дискусия в ЕП

„Популизъм, Тръмп и променящите се трансатлантически отношения“ - Радан Кънев организира дискусия в ЕП

Поводът е преизбирането на Доналд Тръмп през 2024 г. и нарастващото влияние на популистките движения, поставящи под напрежение ключовите стълбове на международния ред