26 Август, 2026

Лех Валенса: Не съм бил доносник, обвиненията срещу мен са унизителни

Лех Валенса: Не съм бил доносник, обвиненията срещу мен са унизителни

Откритите наскоро „доказателства”, които навеждат на мисълта, че Лех Валенса е сътрудничил на комунистическата тайна полиция, не са истински, заяви самият бивш полски президент и лидер на синдиката „Солидарност” през 80-те години.

Валенса определи обвиненията срещу него като унизителни.

В края на януари Институтът за национална памет съобщи, че графологична експертиза е доказала автентичността на документи, които внушават, че носителят на Нобеловата награда за мир за 1983 г. е бил сътрудник на комунистическия режим.

„Нито един от тези текстове не е мой”, каза на пресконференция Валенса. „Много е унизително да давам обяснения пред тайните служби, пред полицай, с когото съм се борил. Не успяха да ме пречупят, не успяха да ме подкупят”, заяви историческият лидер на „Солидарност”.

Това е първата пресконференция на Валенса след оповестяването на графологичното изследване на документите, намерени в дома на покоен генерал от времето на комунизма, отбелязва Ройтерс, цитиран от Би Ти Ви.

Сподели:
Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"

САЩ обявиха Palestine Action за глобална терористична групировка

САЩ обявиха Palestine Action за глобална терористична групировка

„Политическият тероризъм няма място в нашето общество и ние ще продължим да прекъсваме финансовите източници на тези групировки, докато не бъдат елиминирани“

Коментари (0)