26 Февруари, 2026

Ликвидираха висш боец на групировката "Ислямска държава"

Ликвидираха висш боец на групировката "Ислямска държава"

Терористичната групировка "Ислямска държава" потвърди смъртта на на висшия военен командир на организацията Абу Омар ал Шишани, съобщи Би Би Си.

Шишани заемаше поста на военен министър в териториите, контролирани от ИД. Според близката до групировката агенция „Амак“ , командирът е бил убит в битка до град Ширкат, който се намира южно от Мосул в Ирак.

Истинското име на Шишани е Тархан Батирашвили. Известен е още като Омар Чеченеца. Смята се, че той е близък съветник на лидера на ДАЕШ – Абу Бакр ал Багдади.

Според „Амак“ Шишани е водил битка за блокирането на противникови сили, борещи се да си върнат контрола над Мосул.

ОФАН съобщава, че командирът е бил ранен при бомбардировки още през март. Той обаче се е страхувал да се лекува в турска болница. Шишани имал опасенията, че там той може да бъде цел на руските специални служби.

Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"