6 Декември, 2025

Литва и Латвия ще изгонят руски разузнавачи под прикрието на дипломати

Литва и Латвия ще изгонят руски разузнавачи под прикрието на дипломати

Далия Грибаускайте

Решението е заради отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия

Президентът на Литва Да.ия Грибаускайте съобщи днес, че от страната ще бъдат изгоненни руски разузнавачи работещи под дипломатическо прикритие.

По думите и, спецслужбите на Литва са идентифицирали такива служители на дипломатическото представителство на Русия.

Грибаускайте допълни, че се разглежда възможността да бъде разширен и списъка на руски граждани, на които е забранено да влизат на теротирята на Литва.

Латвия ще изгони „един или няколко” руски дипломати заради атаката с нервно-паралитично вещество срещу бивш руски шпионин в британския град Солсбъри, съобщиха от латвийското външно министерство.

Говорителят на дипломатическото ведомство Гинтс Йегерманис не определи броя на подлежащите на изгонване руски дипломати, нито спомена имената им, но каза, че повече информация по въпроса ще има в понеделник.

Междувременно ЕС извика за консултации посланикът си в Русия, а още няколко страни от ЕС заявиха, че също ще изтгеглят посланиците си или ще изгонят руски дипломати по примера на Великобритания.

Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.