9 Април, 2026

Лондон може да изгони руския посланик и дипломати заради скандала "Скрипал"

Лондон може да изгони руския посланик и дипломати заради скандала "Скрипал"

Лондон може да изгони от Обединеното кралство руски дипломати заради случая "Скрипал", включително руския посланик Александър Яковенко, пише британският вестник "Гардиън", цитиран от БТА.

Според изданието Лондон може и да замрази активи, които са свързани с хора, разглеждани от британските власти като руски олигарси, близки до Кремъл, както и на руски представители, които не са в състояние да докажат законен произход на средствата, използвани от тях, за да закупят имущество във Великобритания.

Вестникът не изключва и да бъдат предприети по-строги мерки към руски граждани, обвинявани от Лондон в нарушаване правата на човека. Смята се за възможно и британски официални лица да не посещават Русия за предстоящото през лятото световно първенство по футбол, като "Гардиън" отбелязва, че за такава мярка ще се търси и подкрепа в Европейския съюз, но според изданието при всички случаи е доста вероятно много страни да не пожелаят да последват примера, при това подобна мярка, посочва вестникът, няма да включва бойкот на футболистите.

Според вестника пред кабинета на британския премиер се открива цял спектър от възможности за наказателни мерки срещу Русия, включително тя да бъде обявена за страна спонсор на тероризма. В САЩ например, поставянето на дадена страна в тази категория има за последствие спиране на износа на въоръжение и забрана за икономическа помощ, посочва изданието.

"Гардиън" пише, че Лондон е възможно и да препоръча руските банки да бъдат извадени от международната междубанкова платежна система СУИФТ (SWIFT).

"Гардиън" не изключва и засилване на присъствието на НАТО по руските граници.

"Британската армия вече има четиригодишно ротационно присъствие, но едно приближаване до Беларус би изпратило сигнал", пише вестникът. Великобритания може да работи и за по-активна подкрепа за присъединяването на Украйна към алианса, а сходно поощрение може да се даде и на Балканите, ключов район на противопоставяне с Русия, отбелязва "Гардиън".

"Файненшъл таймс" не изключва Лондон да прибегне и до член 4 на Северноатлантическия договор, според който всяка страна от НАТО може да свика среща на алианса за провеждане на консултации, ако смята, че има заплаха за нейната териториална цялост, политическа независимост и сигурност.

Британският премиер вчера Тереза Мей заяви в Камарата на общините, че Москва с голяма доза вероятност е замесена в инцидента със Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. По думите й бившият полковник от руското Главно разузнавателно управление (ГРУ) и дъщеря му са били отровени с нервнопаралитично вещество от тип, произвеждан в Русия.

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.