24 Ноември, 2024

Лондон нададе вой срещу европейска армия, НАТО трябвало да ни пази

Лондон нададе вой срещу европейска армия, НАТО трябвало да ни пази

Дори след като излезе от ЕС, Великобритания ще продължи да се противопоставя на всякаква идея за европейска армия, защото НАТО трябва да остане крайъгълният камък на отбраната на Европа. Тази позиция изрази британският министър на отбраната Майкъл Фалън, цитиран от Франс прес.

"Ние сме в процес на напускане на ЕС, но оставаме ангажирани за сигурността на Европа или на разполагането на повече войници в Естония или Полша", заяви Фалън при пристигането си в Братислава за среща с колегите си от ЕС, посветена на укрепване на европейското сътрудничество в областта на отбраната.

"Съгласни сме, че Европа трябва да прави повече в отговор на предизвикателствата на тероризма и имиграцията, но ще продължим да се противопоставяме на всякаква идея за европейска армия или генерален щаб за европейска армия, защото това би означавало подкопаване на НАТО", добави той.

"НАТО трябва да остане крайъгълният камък на нашата отбрана и на отбраната на Европа", заяви Фалън.

Министрите ще обсъдят във вторник, а след това и в средата на ноември, възможни начини за развитие на континенталната отбрана с 28 страни, като целта е изводите да бъдат утвърдени от държавните и правителствени ръководители на среща на върха през декември.

Попитан дали Брекзитът не би трябвало да лиши Лондон от право на вето върху това засилено сътрудничество, Фалън отговори: "Тук няма мнозинство в подкрепа на европейска армия, има известен брой други страни, които като нас смятат, че това би засегнало националния суверенитет."

Европа трябва да прави повече по проблемите на тероризма или мигрантските потоци, но "дублирането или подкопаването на НАТО е погрешният начин", настоя британският министър на отбраната.

Шефката на европейската дипломация Федерика Могерини оспори идеята, че ЕС си поставя за цел да сформира европейска армия и подчерта, че това не се предвижда в договорите на ЕС.

Става дума да се използват инструментите, с които вече разполагаме, за да имаме по-ефикасна европейска отбрана, в допълнение към НАТО, заяви Могерини.

Най-амбициозният военен план на ЕС от близо две десетилетия е дело на Франция и Германия, които се стремят да убедят скептичните източноевропейски членки и да избегнат сблъсък с Великобритания за военното й бъдеще извън съюза, предаде Ройтерс.

Предложенията им включват увеличаване на разходите за военни мисии, съвместно производство на хеликоптери и дронове, разширяване на мироопазващите мисии в чужбина и изграждане на по-добри защити срещу организирани от държави хакерски нападения в киберпространството.

Великобритания, която запазва пълните си права на гласуване до излизането си от ЕС, твърдо настоява, че плановете не трябва да отслабват НАТО и има известна подкрепа от Полша и балтийските страни.

ЕС се нуждае от партньорството на Великобритания, която е една от малкото европейски страни с капацитета да осъществява големи военни мисии, отбелязва Ройтерс.

В същото време шефът на НАТО Йенс Столтенберг е категоричен, че няма никакво противоречие между създаването на европейска отбранителна система и силно НАТО.

Сподели:

Морски бури спряха част от фериботите в Гърция

Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета

Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер

Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин

FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна

Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите