15 Януари, 2026

Лондон публикува днес стратегията си за Брекзит

Лондон публикува днес стратегията си за Брекзит

Правителството на Великобритания ще публикува днес т.нар. Бяла книга, в която обяснява стратегията си за преговорите за напускане на Европейския съюз.

По този начин обществото и политиците за пръв път ще могат да разберат какви са целите на правителството на Тереза Мей, макар че тя заяви, че няма да разкрива всичките си позиции, защото никой не постъпва така преди преговори.

Би Би Си коментира, че Бялата книга ще бъде сходна на речите по темата, произнесени от Тереза Мей през януари.

Представянето на Бялата книга става часове, след като парламентът одобри с 498 срещу 114 гласа закона, разрешаващ на кабинета да задейства Член 50 от Договора за ЕС, с който уведомява останалите страни членки за започването на 2 години на преговори.

Това е само първо от поредицата гласувания преди окончателното съгласие на парламента. Дебатите продължават и следващата седмица между понеделник и сряда. През това време депутатите внесоха повече от 100 страници с предложения и несъгласия с плановете на правителството, а след публикуването на стратегията броят им почти сигурно ще се увеличи.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ задържаха още един танкер, свързан с Венецуела

САЩ задържаха още един танкер, свързан с Венецуела

Това стана малко преди планираната среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо.

Франция изпраща сухопътни, въздушни и морски сили в Гренландия - за европейско военно учение

Франция изпраща сухопътни, въздушни и морски сили в Гренландия - за европейско военно учение

"Франция и европейците трябва да продължат да присъстват навсякъде, където интересите им са застрашени – без ескалация, но с твърдост."

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Общо са образувани 164 наказателни дела за „унищожаването на съветски паметници в чужбина“. Според Бастрикин, половината от тези обекти „са унищожени по решение на държавни служители“, а останалите са повредени от „русофоби“ и „националисти“.