10 Март, 2026

Лондон реже бюджета на ЮНЕСКО, харчат разточително за заплати

Лондон реже бюджета на ЮНЕСКО, харчат разточително за заплати

"В доклад, който ще бъде публикуван в близките месеци се прави препоръка да бъде намалено финансирането на агенциите на ООН, включително на ЮНЕСКО", пише вестник "Сънди таймс".

В публикацията се твърди, че отчасти това се дължи на "разточителните практики" на ЮНЕСКО.

В докладът е направен преглед на това, как са похарчени близо 5 милиарда лири от чуждестранната помощ предоставяна на агенциите на ООН от Департамента за международно развитие на всеки 2-3 години.

Вътрешни източници смятат, че агенциите може да изгубят почти цялото директно финансиране, което получават от Великобритания.

Длъжностни лица, запознати доклада са заявили пред "Сънди таймс", че финансирането от Великобритания може да бъде намалено до 180 милиона паунда.

Само от Великобритания ЮНЕСКО е получила 14 милиона през 2014 г.

Лондон обаче настоява за сериозни реформи в агенцията, където половината от бюджета от 560 милиона лири се харчи за заплати.

"Съкращенията на бюджета са единственият инструмент, който може да накара ръководството на ЮНЕСКО да обърне внимание на проблема. При най-малката реална заплаха от съкращения нещата започват да се променят“, коментира Беатриче Едуардс, международен директор в Government Accountability Project

„Сънди таймс“ припомня, че настоящият директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е кандидат и за поста генерален секретар на ООН.

Сподели:

Коментари (0)

Болтън: Тръмп може да спре да споделя разузнавателни данни с Киев, ако Путин спре да предава такива на Иран

Болтън: Тръмп може да спре да споделя разузнавателни данни с Киев, ако Путин спре да предава такива на Иран

Според него руският автократ може да предложи такава сделка

"Хизбула" атакува израелска военна база край Тел Авив

"Хизбула" атакува израелска военна база край Тел Авив

Според терористите, Израел е нападнал "десетки ливански градове и населени места и южните предградия на Бейрут“

Иран може да активира "спящи агенти" зад граница - спецслужбите на САЩ прехванаха шифрограма

Иран може да активира "спящи агенти" зад граница - спецслужбите на САЩ прехванаха шифрограма

Криптираната информация e ретранслирана през няколко държави малко след ликвидирането на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей