28 Март, 2026

Луфтханза продължава да стачкува, блокира полети от Фнакфурт, Дюселдорф и Мюнхен

Луфтханза продължава да стачкува, блокира полети от Фнакфурт, Дюселдорф и Мюнхен

113 хиляди пътници ще бъдат блокирани по най-големите летища в Германия заради продължаващата стачка на служителите в "Луфтханза".

Днес се очаква да бъдат отменени  929 полета от Франкфурт, Дюселдорф и Мюнхен, които са три пъти повече в сравнение с петък, когато не бяха реализирани 290 полета, а засегнатите пасажери бяха около 37 000.

По официална информация стачката днес е планирана да продължи от 3.30 до 22.00 часа по Гринуич (до 24.00 ч. българско време - бел. ред.) за летищата във Франкфурт и Дюселдорф и до 23.00 ч. в Мюнхен. От авиокомпанията определиха протестните действия като "безпрецедентни в историята на " Луфтханза" и съобщиха, че бордът на директорите ще се събере, за да обсъди последствията.

Спорес сайта на Летище "София" заради стачката ще бъдат анулирани четири полета от Мюнхен и Франкфурт и четири полета от София към двата града. "Полет № LH 1704, който трябва да кацне на летище ,,София" от Мюнхен в 18:20 ч. и полет № LH 1705, който трябва да излети за Мюнхен в 19:20 ч., ще бъдат изпълнени" съобщиха от летището.

От синдиката на бордовия персонал настояват за по-висок процент при ранно пенсиониране. Стюардесите и стюардите излизат предсрочно в пенсия на 55 години, както и пилотите. До навършване на редовна пенсионна възраст – 65 г., те получават съответна месечна компенсация, но бъдещите им редовни пенсии се индексират от “Луфтханза” с по-малък процент от този на летците – 5,5 на сто срещу 7 на сто в полза на пилотите.

От “Луфтханза” контрират, че докато пенсионирането при летците става при навършване на 55 г., то бордовият персонал може да лети и до пенсия. Така една стюардеса, работила до 65-годишната си възраст, получава пенсия, равна на последната ѝ заплата. С такава екстра не се ползва нито един друг зает във ФРГ.

Другата цел на синдиката, призовал към стачка, е и уеднаквяването на заплащането. Работещите за ”Луфтханза” са по-добре платени от тези при “Джърмънуингс”.

Сподели:

Коментари (0)

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Удари по ключова инфраструктура в Иран предизвикаха остър отговор от Техеран. Данни сочат близо 2000 жертви, а хутите заплашват с намеса. Международни посредници се опитват да спрат конфликта, но напрежението расте.  

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Според Техеран е атакувана дипломатическа резиденция, информацията не е потвърдена чрез независими източници

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Лидерите от Г-7 настояват за незабавно прекратяване на атаките срещу цивилни на фона на войната между САЩ, Израел и Иран. Марко Рубио говори за край на операциите в следващите седмици и намеква за възможни преговори.