10 Август, 2026

Луиджи ди Майо: Ако няма намаляване на депутатите, няма да има нищо друго. Точка

Луиджи ди Майо: Ако няма намаляване на депутатите, няма да има нищо друго. Точка
Луиджи ди Майо (вляво) и Салвини

Започнаха преговорите за ново правителство в Италия

По-голямата партия в разпадналата се управляваща коалиция в Италия, Движение "Пет звезди" (ДПЗ), и опозиционната Демократическа партия започнаха днес преговори помежду си за съставяне на нова управляваща коалиция в Италия, предаде Ройтерс.

В разговорите взеха участие лидерите на парламентарните групи на двете партии.

Ръководителят на ДПЗ Луиджи Ди Майо поиска ДП да се съгласи броят на депутатите в двете камари на италианския парламент да бъде намален от сегашните 945 на 600.

ДП се противопоставя на подобна реформа и заяви, че би я обмислила единствено като част от по-широка институционална реформа, която обаче би била дълъг и труден процес.

Според Ди Майо обаче преговорите няма да стигнат до никъде, ако ДП не се съгласи с тази мярка, която по думите му не подлежи на преговори.

"Намаляването на депутатите трябва да бъде направено. Точка. Ако не постигнем съгласие по тази първа точка, няма да има нищо друго", каза той пред репортери.

Намаляването на броя депутатите беше първата от десет точки, които ДПЗ представи като основа за начало на обсъжданията. Движението може да усеща, че позициите му се засилват от увеличаващите се признаци, че партия "Лигата" съжалява за решението си отпреди две седмици да сложи край на съвместното им управление и че тя се мъчи да възстанови коалицията, която управляваше Италия през последните 14 месеца, отбелязва Ройтерс.

"Мисля, че все още има възможност да поправим отношенията си с ДПЗ, заяви днес министърът на земеделието Джан Марко Чентинайо, който е представител на крайнодясната формация.

Също днес, Алесандро Ди Батиста, една от най-популярните и влиятелни фигури в Движение "Пет звезди", каза, че движението е в изключително добра преговорна позиция благодарение на разделението в редиците на ДП и признаците, че "Лигата" дава назад.
Сподели:
WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

WSJ: Тръмп е бил готов да приключи войната с Иран и без ядрено споразумение

Иран обаче не му оставя достоен изход от конфликта

Британският министър на отбраната призова съюзниците да осигурят повече ракети за украинската ПВО, особено за зимата

Британският министър на отбраната призова съюзниците да осигурят повече ракети за украинската ПВО, особено за зимата

"Когато Великобритания може да предостави тези ресурси, ще го правим - а когато не можем, моята задача е да мобилизирам съюзниците, за да намерим тези възможности"

Германската партия „Левите“ е готова да подкрепи ХДС, за да осуети управление на АзГ в Саксония

Германската партия „Левите“ е готова да подкрепи ХДС, за да осуети управление на АзГ в Саксония

„Ние от „Левите“ показахме през последните години, че поемаме отговорност за тази страна“

Коментари (0)