24 Юни, 2026

М. Халаф: "Ислямска държава" ще започне повсеместна партизанска война чрез спящите си ядра

М. Халаф: "Ислямска държава" ще започне повсеместна партизанска война чрез спящите си ядра

"Налице са всички предпоставки да заключим, че падането на египетския самолет не е станало без външна намеса", заяви пред БНР журналистът Мохамед Халаф, който припомни, че инцидентът е станал при добри метеорологични условия и с опитен екипаж в самолета.

"Вече и самите египтяни, а и шефът на руското разузнаване говореше, че има прилики с това, което се случи с руския самолет", каза още той.

"Това, че никоя организация не е поела отговорност не означава, че не в момента не проверява реакциите", предположи Халаф. 

"След загубите на територии в Ирак и Сирия „Ислямска държава“ се нуждае от демонстрация на силата", допълни той и допусна, че е възможно джихадистите да поемат отговорност за атентата. 

Журналистът припомни, че френските власти са отстранили от работа на летището близо 70 мюсюлмани заради опасения от възможни връзки с терористи.

"Има една безпощадна война между режима в Египет и "Ислямска държава", която е в Синай, и Мюсюлманските братя. Аз не изключвам взаимна връзка между двете организации, тъй като, ако се върнем назад, когато Мурси беше свален от власт и Мюсюлманските братя, като цяло, един от ръководителите и лидерите на тази организация каза, че тепърва започва безпощадна война срещу армията и режима в Египет, защото беше отнета една законна власт".

"Ислямска държава има много добри позиции в Либия заради хаоса там. Загубите на територии в Ирак и Сирия говорят че групировката се премества към Северна Африка и търси нови територии. Неслучайно нападнаха Тунис. Службите и армията в Тунис осуетиха създаването на клон на ИДИЛ в Тунис", коментира Халаф.

Той прогнозира, че "Ислямска държава" ще започне повсеместна партизанска война с участието на спящите си ядра.

Сподели:
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022

Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022

Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"

Коментари (0)