25 Февруари, 2026

М. Ризински: Македония в момента е ключово звено в битката Изток-Запад

М. Ризински: Македония в момента е ключово звено в битката Изток-Запад

Мирослав Ризински

"Спорът за името на Македония е емоционален и ирационален. Македонизмът на предишното правителство породи опасения в Гърция за претенции от страна на Македония", заяви политическият анализатор Мирослав Ризински.

Според него, гръцката страна не повдига въпроса за идентичността на населението, защото "може да се окаже, че на север от тях има българско население".

"Нямаше протести докато се строяха паметниците на Александър Македонски. Националистическите страни се активизираха сега, когато се видя, че двете пхравителства търсят компромис, а те искат да спрат Македония по пътя и към НАТО и ЕС", коментира Ризински.

По думите му, в момента "Македония в момента е ключово звено в битката Изток-Запад".

"Жалкото е, че Македония изгуби 10 години с политиката на антиквизация, което даде основания на Гърция да спре влизането ни в НАТО", заяви Ризински.

Той цитира изследване, според което все повече македонци са готови на промяна на името на страната, за да може най-после страната да получи европейска перспектива.

Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден