"Американската администрация трябва по-силно да се ангажира в Югоизточна Европа, ако не иска Русия и Китай да засилят влиянието си в региона, заяви пред Washington Post министърът на външните работи на Словения Миро Церар.
"Ако надделеят руските интереси, регионът ще бъде загубен", прогнозира Церар.
По думите му, в Източна и Централна Европа, включително и на Балканите, се чувства особен интерес на Китай за засилване на икономическите и политическите връзки.
Церар предупреждава, че засиленият интерес от страна на Москва и Пекин, докато в същото време САЩ са по-малко ангажирани в Европа, може да доведе до промяна в геополитическите отношения в част от Стария континент, особено на Балканите.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
След наводненията: Земетресение от пета степен разтърси Тибет
Китай задейства Четвърта степен на плана си за реакция при наводнения в Тибет, поради риск от преливане на бариерно езеро
Тръмп подписа указ, с който преименува езерото Онтарио на „езеро Америка“ - вече мисли и за "океан Америка"
"Канадските власти се отнесоха много зле с нас, те са неприятни хора“
Бърнам в Белфаст: Идеата за референдум за обединена Ирландия е изключена от дневния ред
"Десет години след референдума за Брекзит смятам, че имахме твърде много разделение, твърде много спорове"