28 Юли, 2026

Македонски кмет негодува, иска да падне границата между Македония и България

Македонски кмет негодува, иска да падне границата между Македония и България

Кметът на македонската община Берово Драги Наджински също се обяви за откриването на ГКПП – Клепало в нашата община Струмяни. Управникът е категоричен, че това е от огромно значение за целия регион.

„Два братски народа са разделени от една политическа и административна граница. Не може да има бариера, която да разделя два братски народа, които са на разстояние 42 км един от друг. Ние тук имаме роднини, жителите на Струмяни и Сандански пък имат роднини в Македония", коментира Наджински.

Той увери, че този въпрос периодично се поставя и пред управниците в Македония. Смята, че проектът трябва да бъде сред приоритетите и на двете държави. Но най-голямото желание за отваряне на границата между двете държави имат хората и от двете страни. „Все пак да не забравяме, че политиците се избират именно от обикновените хора. И ако те забравят за желанието на своите избиратели, то хората никога не забравят.

Трябва да се намери политическо решение и воля за изграждането на ГКПП-Клепало, за да може роднините и братята от двете страни на границата да си ходят на гости всеки ден", твърди той. През 90-те години на миналия век македонците изградиха и път, и граничен пункт. За съжаление времето си казва думата и сградата се руши. Същото важи и за пътя до пункта, който също е изграден, но не е приет официално от техническа комисия.

„Трябва и ние, и македонските колеги да поставим по-остро въпроса пред нашето правителство. Защото досега всяко правителство обещава да отпусне средства, но само дотам. А съм подписал меморандум с колегата си от община Берово за по-бързото отваряне на границата", казва кметът на община Струмяни Емил Илиев.

Сподели:
Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Програмата на украинския президент е много натоварена. Ще бъде почетена паметта на покойния сенатор Линдзи Греъм от името на цяла Украйна.

Пожарите в Западна Европа: Изпепелени са безпрецедентни по размери територии

Пожарите в Западна Европа: Изпепелени са безпрецедентни по размери територии

"Този пожар е с безпрецедентни размери – 116 000 хектара са изпепелени, което е рекордна територия, без аналог от Втората световна война насам", каза Еманюел Макрон за огъня край Бордо

Нова начало: Анджелина Джоли обмисля завръщане в Камбоджа след развода с Брат Пит

Нова начало: Анджелина Джоли обмисля завръщане в Камбоджа след развода с Брат Пит

В това решение тя вижда възможност да се посвети на онова, което винаги е било нейна основна страст — хуманитарната дейност

Коментари (0)