1 Февруари, 2026

Макрон: До края на годината може да има ново споразумение ЕС-Азербайджан

Макрон: До края на годината може да има ново споразумение ЕС-Азербайджан

Ново споразумение за стратегическо партньорство между Азербайджан и ЕС може да бъде подписано до края на годината, се казва в разпространено днес комюнике на Елисейския дворец в Париж след срещата на президентите на Франция и Азербайджан Еманюел Макрон и Илхам Алиев във френската столица, предаде БТА, позовавайки се на ТАСС.

"Държавният глава на Френската република увери президента Алиев в подкрепата си за постигане на ново споразумение за сътрудничество между Азербайджан и Европейския съюз, което може да бъде подписано до края на годината", посочва френското президентство. От Елисейския дворец подчертаха също, че Макрон е потвърдил по време на срещата с Алиев готовността на Франция да съдейства на Азербайджан в усилията му по диверсификация на икономиката му".

Двамата президенти присъстваха на представянето на френско-азербайджански споразумения в областта на управлението на водните ресурси, усъвършенстването на аеронавигационното оборудване и в космическата сфера. През ноември м.г. Съветът на ЕС възложи на Европейската комисия и на върховния представител по външните работи и сигурността да проведат от името на ЕС преговори за всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство с Азербайджан, припомня ТАСС. Новото споразумение ще замени споразумението за партньорство и сътрудничество от 1996 г.
Сподели:

Коментари (0)

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

ISW: Украинските войски са напреднали в Харковска и Донецка области

В същото време окупаторите са постигнали успех на Покровското и Гуляйполското направление. Това се посочва в новия отчет на американския Институт за изследване на войната

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Манфред Вебер предлага европейски ядрен чадър

Той направи изявлението в Загреб след среща на ЕНП, като определи предложението на френския президент Еманюел Макрон Франция да предостави ядрения си арсенал в рамките на подобна инициатива като „щедър жест“.

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

WSJ: Ударният юмрук на САЩ вече е край Иран, Тръмп обмисля къде да удари

Американският президент се надява да проведе светкавична операция и не иска да се въвлича в продължителна война.