17 Април, 2026

Макрон: Неспособността на ЕС да постигне съгласие за водещите постове е "лош имидж"

Макрон: Неспособността на ЕС да постигне съгласие за водещите постове е "лош имидж"

Еманюел Макрон

Френският президент Еманюел Макрон заяви пред репортери в понеделник, че неспособността на Европейския съвет да постигне споразумение за висшите постове в ЕС след продължилите над 18 часа преговори представлява "много лош имидж за Съвета и за Европа като цяло".

"Никой не може да бъде доволен от това, което се случи в продължение на толкова много часове", заяви Макрон. "Доверието в нас е дълбоко опетнено от тези срещи, които са прекалено дълги и не водят до нищо", предупреди той и посочи, че неспособността на блока да постигне консенсус отразява "политическите разногласия между страните" в Европейския съюз.

По-рано през деня германският канцлер Ангела Меркел изрази надежда, че държавите-членки на ЕС ще успеят да намерят "компромис" по въпроса за висшите европейски постове, след като срещата на върха се поднови във вторник.

Междувременно медиите съобщиха, че лидерите на ЕС са близо до съгласие да изберат настоящия вицепрезидент на Европейската комисия Франс Тимерманс за наследник на Жан-Клод Юнкер като председател на Комисията, но няколко държави-членки, включително Чехия, Словакия, Полша, Унгария и Италия, все още се противопоставят на това предложение.


  
Сподели:

Коментари (0)

Лукашенко обяви призив на офицери от резерва

Лукашенко обяви призив на офицери от резерва

Днес Зеленски предупреди, че Беларус е започнала подозрителна активност по границата.

Зеленски:  Москва отново ще се опита да въвлече Беларус във войната

Зеленски: Москва отново ще се опита да въвлече Беларус във войната

Президентът заяви, че украинските власти са издали инструкции беларуското ръководство да бъде предупредено за „украинската готовност да брани земята и независимостта си“

Цезар от легиона "Свобода на Русия": Ще тръгнем 1000 души, до Москва ще стигнат 100 000

Цезар от легиона "Свобода на Русия": Ще тръгнем 1000 души, до Москва ще стигнат 100 000

"Много ме боли да гледам в какво се е превърнал руският народ и другите народи на Русия, какво направи с тях управлението на Путин", казва той