19 Февруари, 2026

Макрон: Пожарите в Амазония са международна криза

Макрон: Пожарите в Амазония са международна криза

Еманюел Макрон

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че рекордният брой пожари в амазонските дъждовни гори е „международна криза“, която трябва да бъде начело на дневния ред на срещата на Г-7, започваща утре в курорта Биариц, предаде Би Би Си.

„Нашата къща гори“, написа той в Туитър.

Бразилският му колега Жаир Болсонаро, който вини за пожарите неправителствени организации, обвини Макрон, че използва ситуацията, за да получи „политическа облага“.

И подчерта, че да се обсъждат пожарите на среща на Г-7, в която Бразилия не участва, напомня на „неуместно колониално мислене“.

Сателитни данни на Националния институт за космически изследвания показват увеличение с 85% на пожарите тази година в Бразилия, мнозинството от тях в региона на Амазония.

Екоактивисти обвиняват правителството за тежката ситуация в Амазония и смятат, че Болсонаро е насърчил разчистване на земя от дървари и фермери, което ускорява обезлесяването на дъждовните гори.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски пред Пиърс Морган: Донбас не е просто земя, а нашите хора и ценности

Зеленски пред Пиърс Морган: Донбас не е просто земя, а нашите хора и ценности

Няма да се изтеглим от земите, които са под контрола на Украйна, категоричен е украинският президент, който изрази разочарование от преговорите в Женева

Вашингтон провежда учредително заседание на Съвета за мир

Вашингтон провежда учредително заседание на Съвета за мир

Европейският съюз се включва като наблюдател. С такъв статут са и Чехия, Словакия, Италия и Полша.

CNN: САЩ се готвят да ударят Иран, чака се решение на Тръмп

CNN: САЩ се готвят да ударят Иран, чака се решение на Тръмп

Американският президент е обсъждал както "за", така и "против" военни действия, като е консултирал съветници и съюзници относно най-добрия курс на действие