11 Юни, 2026

Машинистите в Германия започват безсрочна стачка

Машинистите в Германия започват безсрочна стачка

Машинистите в Германия започват безсрочна стачка от началото на седмицата. Това е деветата стачка в продължаващия спор на профсъюза на машинистите (GDL) с железопътния оператор Deutsche Bahn, съобщава "Ройтерс". Профсъюзът заяви, че ще обяви края на стачката с предизвестие от 48 часа, което повишава перспективата за още по-дълко прекъсване на превозите от седемдневната стачка по-рано този месец, която беше най-дългата в историята на Deutsche Bahn. От компанията са отхвърлили всички предложени оферти.

"Стачките нарани всички и разходи на време и пари", каза Улрих Weber, главен Deutsche Bahn на персонала, като добави, че Съюзът е отхвърлил всички оферти преди преговорите се провалиха през този уикенд. Спорът за заплащането, условията на труд и на силата на самия профсъюз причинява сериозни проблеми в страна, където около 5.5 млн. души на ден се придвижват с влак, а една пета от товарите - 620 000 тона на ден - се превозват с железопътен транспорт.

Икономистите смятат, че последната стачка може да намали икономическия растеж на страната с около 0.1% през второто тримесечие и да струва на най-голямата икономика в Европа около 750 млн. евро в загуби. Съобщението предизвика и рядката намеса в трудовия спор на канцлера Ангела Меркел, която призова спорещите страни да избегнат създаването на "сериозни проблеми" за хора и фирми.

Сподели:
Калина Андролова: Всички се питаме дали Радев ще гласува ДА или НЕ за ограниченията срещу руския патриарх

Калина Андролова: Всички се питаме дали Радев ще гласува ДА или НЕ за ограниченията срещу руския патриарх

"Ако се стигне до гласуване на пакет санкции, който включва и руския патриарх, искам да ви обърна внимание, че също толкова интересна ще бъде и реакцията на българския патриарх Даниил", пише тя

САЩ поразиха трети петролен танкер с ирански горива в Оманския залив

САЩ поразиха трети петролен танкер с ирански горива в Оманския залив

"Американски летателен апарат изстреля две ракети „Хелфайър“ по машинното отделение на кораба, след като екипажът многократно не се съобрази с нарежданията на американските сили“

Експерт: ВСУ отрязаха Крим!

Експерт: ВСУ отрязаха Крим!

„От военна гледна точка това е прелом в южната логистика на Русия“, смята Крамаров.

Коментари (0)