20 Януари, 2026

Масови конфискации започва министерството на финансите в Гърция

Масови конфискации започва министерството на финансите в Гърция

Главният секретариат за публични приходи задейства разпоредбите, за които се споразумя правителството с кредиторите и които парламентът гласува в рамките на прилагането на меморандума, като започва масови, автоматизирани и при съкратена процедура конфискации от лицата, дължащи данъци в размер на над 70 000 евро.

С решение на заместник-главния секретар за публични приходи Янис Бакас, публикувано с голямо закъснение в Държавен вестник (подписано е на 2 декември, а според меморандума мярката е трябвало да бъде приложена през октомври) е описана процудерата, чрез която финансовото министерство се надява да сложи ръка върху банковите депозити на големите данъчни длъжници, като се започва с тези, които дължат над 70 000 евро, съобщава GRReporter.

В списъка не се включват задължения, уредени съгласно закона, с отлагане на плащането или споразумение за размера на вноската, въз основа на закона, на съдебно решение или акт на административен орган. Запорирането не се прилага:а) за парични суми, включени в неподлежащите на конфискация сметки съгласно действащото законодателство, б) за суми, които се внасят от притежавани от длъжника сметки в съответните сметки на държавата за покриване на данъчни или други негови задължения към хазната, в) за суми, предназначени за издаването на банкови чекове, платими на гръцката държава.

Още в същия ден, въз основа на отговорите от страна на банките, Дирекция „Електронно управление” качва данните на данъкоплатците, имащи и големи дългове и притежаващи депозити, в интегрираната информационна система taxis, до която имат достъп отделите на Главния секретариат за публични приходи, отговарящи за събирането на вземания (Данъчната служба, Центърът за контрол на богатите данъкоплатци, Центърът за контрол на едрия бизнес и др.), така че запорът да се превърне в конфискация. Законът предвижда процедурата с конфискацията да бъде завършена в рамките на пет дни.

Сподели:

Коментари (0)

Милена Стефанова: Радев може да се яви на изборите с  ПП "България може"

Милена Стефанова: Радев може да се яви на изборите с ПП "България може"

Според нея КС вероятно ще се проезнесе в четвътък, а в петък Илияна Йотова ще положи клетва като президент в  парламента.

Тръмп: Европа да се заеме с Украйна, не с Гренландия

Тръмп: Европа да се заеме с Украйна, не с Гренландия

Той отново отправи критики към европейските лидери, които се противопоставят на желанието му Гренландия да стане част от САЩ.

Еврогрупата приветства българските власти за плавното въвеждане на еврото

Еврогрупата приветства българските власти за плавното въвеждане на еврото

"Преминаването към еврото е сложен процес. Приветстваме плавния преход от лева към еврото, това се дължи на широката техническа подготовка и на разяснителната кампания, предприета от българските власти."