24 Март, 2026

Медии отказаха сътрудничество на САЩ по аферата "Панама Пепърс"

Медии отказаха сътрудничество на САЩ по аферата "Панама Пепърс"

Международният консорциум на разследващите журналисти, който оповести скандалните Документи Панама, обяви че няма да сътрудничи на властите в САЩ.

Преди няколко седмици Вашингтон съобщи, че започва криминално разследване, свързано с укриването на данъци и прането на пари в офшорни зони, и поиска допълнителна информация по случая.

Разследването се води от главния прокурор на Манхатън Прийт Бхарара по разпореждане на Министерството на правосъдието на САЩ. Той поиска достъп до цялата документация по случая предизвикал най-мащабния скандал с изтичане на поверителна информация в историята.

Консорциумът на разследващите журналисти обаче се позова на Първата поправка на американската Конституция, която защитава свободата на словото и достъпът до информация, и ги предпазва от това да се превърнат в "инструмент на провараздавателните органи".

Към момента е публикувана само малка част от близо 11-те милиона и половина поверителни документи от панамската кантора "Мосак Фонсека". Близо 100-те медии от цял свят, които имат достъп до информацията, обещаха в следващите месеци да публикуват всички разкрития за това как известни личности и корпорации са прикривали активи с цел неплащане на данъци.

Сподели:

Коментари (0)

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда  за Орбан

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда за Орбан

Скандалът се разраства на фона на рязко влошени отношения между Унгария и партньорите й в ЕС.

 Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Израелският премиер подчерта, че жизненоважните интереси на страната ще бъдат защитени „при всякакви обстоятелства"

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

"Смятаме ударите по ядрени обекти за потенциално изключително опасни и способни да имат дори необратими последици. Затова руската страна, заемайки изключително отговорна позиция по този въпрос, нееднократно е изразявала своята загриженост“, заяви Песков