15 Март, 2026

Меркел готви преструктуриране на правителството

Меркел готви преструктуриране на правителството

Ангела Меркел

Германският канцлер иска да заздрави политическите си позиции

Германският канцлер Ангела Меркел обмисля възможността за преструктуриране на правителството, за да заздрави политическите си позиции и да си осигури възможност да изкара до края четвъртия си мандат. Това съобщи днес в. "Билд", цитиран от ТАСС, позовавайки се на източници от управляващия Християндемократически съюз (ХДС).

През последните месеци в медиите се въртят спекулации, че Меркел може предсрочно да се оттегли от канцлерския пост и да предаде правомощията си на сегашния лидер на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер. Според "Билд" вероятността за този сценарий може да се засили след изборите за Европейски парламент идната седмица, както и след изборите в три от федералните провинции, планирани за есента. Ако консерваторите загубят гласове, то на канцлера ще се наложи да се опита да вдигне рейтинга чрез промени в правителството, посочва изданието.

Според схемата, която се обсъжда в канцлерството, поста си в кабинета може да загуби отдавнашният сътрудник на Меркел и министър на икономиката Петер Алтмайер. Вакантната длъжност може да бъде предложена на министъра на здравеопазването Йенс Шпан, който е известен с критиките си към политиката на канцлера. При промените мястото си може да загуби и министърът на образованието Аня Карличек, която според "Билд" не се ползва с авторитет сред научните кръгове.

За нейната длъжност се обмисля кандидатурата на ръководителят на канцлерската администрация Хелге Браун. В края на 2018 г. Меркел се оттегли от председателския пост в ХДС, но остана канцлер. Тя заяви, че планира да изкара до края четвъртия си мандат (до 2021 година) и след това да се откаже от политиката.
Крамп-Каренбауер е считана за политически наследник на Меркел. Мнозина обаче се съмняват дали, ако популярността на канцлера продължи да спада, тя ще бъде подходящ кандидат за водач на ХДС и правителството.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Смекчаването на санкциите, наложени срещу Русия, също помага на Путин

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Една от основните причини за успеха е тактиката с използване на дронове и други системи - благодарение на това окупаторите започнаха да губят до 35 000 войници на месец

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Военна база „Али ал-Салем“ в Кувейт, използвана от САЩ и Италия, беше атакувана с дрон. При удара е унищожен безпилотен самолет MQ-9 Reaper, но няма пострадали военнослужещи. Атаката се вписва в серия от нападения срещу западни военни обекти в Близкия изток.